Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Spoznávate (ne)známe tváre školáčikov?

Viete, ktorá osobnosť sa v detstve preháňala po lúkach, lesoch a dvoroch s bandou svojich kamarátov?

Školské povinnosti pomaly odhodíme spolu so školskou taškou „do kúta". Deti si oddýchnu od úloh a učenia, rodičia od výroby desiat a vozenia na krúžky, no a učitelia od detí aj rodičov. Konečne prichádzajú prázdniny a s nimi čarovné teplé večery, plné zážitkov, na ktoré v dospelosti spomínala aj naša spisovateľská špička.

Poetka Máša Haľamová sa, ako rodáčka z Blatnice, preháňala Gaderskou dolinou. Dievčatko z rodiny šafraníka milovalo prírodu, no veľmi skoro osirela a stala sa chovanicou učiteľky Oľgy Textorisovej, sestry známej botaničky. Po ukončení vysokej školy sa presťahovala do Vysokých Tatier, kde našla nielen svoju životnú lásku, ale naplno popustila uzdu svojej vášni - lyžovaniu. Málokto vie, že predstaviteľka ženskej krehkej lyriky pôsobila na lyžiarskych majstrovstvách sveta 1935 ako rozhodkyňa.

Halamova_SH_3_8_69

Máša Haľamová (1908 - 1995)
(LA SNK, sign. SH 3/8, 3/69)

Tipli by ste si, že v tomto trochu vzdorovitom pohľade drieme literát, ktorý zapĺňal stránky novín ako píšuci vojnový lekár a neskorší zakladateľ preventívneho zdravotníctva na Slovensku? Rodák z Liptova, Ivan Stodola, okrem behania po tatranských kopcoch trávil čas s ochotníkmi, v divadle a pri hudbe, čo ho ovplyvnilo na celý život. Ako dramatik zanechal výraznú stopu napríklad tragédiou Bačova žena, či milou komédiou Jožko Púčik a jeho kariéra. Vysoko sú hodnotené autobiografie, spomeňme tú o jeho strýkovi – vynálezcovi Aurelovi Stodolovi.

Ivan Stodola (1888 - 1977)  (LA SNK, sign. SS 66/64, 66/25)

Ivan Stodola (1888 – 1977)
(LA SNK, sign. SS 66/64, 66/25)

Spoznali ste naše malé – veľké literárne osobnosti? Pozrite si tiež ďalšie tváre literatúry, ktoré sme vám vďaka v Literárnom archíve SNK zachovaným fotografiám priblížili na adrese: http://dikda.eu/ne-zname-tvare-literatury/.

Iste vás zaujíma i to, s akými známkami na vysvedčení sa tešili či báli prísť domov Tajovský, Rázus, Smrek či Podjavorinská. Aj o tom sa u nás dočítate.

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD.
manažér pre styk s verejnosťou


logo dikda katalog gr
logo dikda grlogo online katalog snk new grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo tak grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn googlesn twittersn youtubesn linkedin

Kalendár podujatí SNK

July 2018
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda TEL logo  

 

logo Slovakiana 90     europeana 

logo dikda katalog WDL logo