Unikátna historická publikácia z dielne SNK
Martin, 13. septembra 2017 — Ďalšia reprezentatívna historická monografia, ktorá približuje dokumenty z fondov Slovenskej národnej knižnice, je na knižnom trhu: Slovensko, Európa a svet na starých mapách a v grafických vyobrazeniach historických tlačí 15. až 18. storočia z fondov a zbierok Slovenskej národnej knižnice.
Kniha prezentuje domácej i zahraničnej verejnosti najvýznamnejšie kartografické aj grafické prejavy pôvodných tvorcov: mapy, atlasy, mestské či krajinárske veduty a plány rôzneho typu a obsahu, ktoré časovo i teritoriálne presahujú Slovensko a dokonca aj Európu.
"Pevne verím, že naša najnovšia publikácia zaujme odborníkov rovnako, ako jej predchodkyňa, Inkunábuly – umenie európskych knižných tvorcov 15. storočia, ktorá získala v roku 2015 niekoľko odborných ocenení," uviedla generálna riaditeľka Katarína Krištofová. Autorom oboch monografií je odborný pracovník SNK, Ľubomír Jankovič. „Teším sa, že si náš kolega opäť našiel popri svojich bežných odborných činnostiach čas a priestor na ďalší odborný výskum a svoje poznatky a výsledky bádania zhmotnil do takejto – na knižnom trhu – ojedinelej a originálnej monografie," ocenila generálna riaditeľka prácu autora.
„Ďalším typom kartografických prameňov, ktorý sme len v pomerne malom množstve nachádzali vo fondoch SNK, boli atlasy zo 16., 17. a 18. storočia. Vydavateľmi zemepisných atlasov boli od konca 16. storočia najmä Belgičania a Holanďania v monopolných viacgeneračných rodinných podnikoch," doplnil Ľ. Jankovič.
Veduta označovala pohľad na mesto alebo jeho panorámu. Najstarším pojmom pre jej označenie, ktoré bolo zaužívané už od konca 15. storočia, bolo latinské „effigies", čo znamenalo „verný obraz". U nás, i v súčasnej slovenskej a českej odbornej terminológii sa uplatnil taliansky barokový názov zo 17. storočia. „Obrovské bohatstvo tohto žánru však predstavujú veduty v Schedelovej Liber chronicarum, ktorú vydal Anton Koberger st. v Norimbergu v roku 1493. Ich drevorezy zobrazovali mestá, chrámy a kláštorné komplexy," vysvetlil autor publikácie.
Pag. 44 – Veduta Bratislavy (Pressburg – POSONIVM uel Pisonium vt Lazius Hungariae vrbs).
Kolorovaná medirytina neznámeho rytca, pravdepodobne Franza Hogenberga, vytvorená podľa predlohy neznámeho nemeckého kresliara. (294 × 485 mm)
BRAUN, Georg – HOGENBERG, Franz. Civitates orbis terrarum. Liber quartus. Köln : Georg Braun & Franz Hogenberg, 1593. 4°
V prípade záujmu si môžete publikáciu Slovensko, Európa a svet na starých mapách a v grafických vyobrazeniach historických tlačí 15. až 18. storočia z fondov a zbierok Slovenskej národnej knižnice
Autor: Jankovič, Ľubomír, 1960-
Vydavateľ: Martin : Slovenská národná knižnica, 2017
Fyzický popis: 390 s. : faks., fotogr., mp. ; 35 cm
Spoluautor: Bílý, Ivan, (pht)
ISBN: 978-80-8149-080-4
- vypožičať - Online katalóg SNK
- kúpiť - objednávka emailom na objednavky_knihy@snk.sk - cena: 80 €
Mgr. Katarína Štefanides - Mažáriová
hovorkyňa SNK