Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Ponúkame nielen príbeh o Žiarivej dynastii

Vybudovala Zakázané mesto a naprieč severom krajiny Veľký múr. Najvýznamnejšia dynastia Ming vládla v Číne takmer 300 rokov a ukradnutá vzácna váza z tohto obdobia kedysi nemohla chýbať v žiadnej dobrej detektívke. Čím to je, že práve táto dynastia sa stala najvýznamnejšou, najznámejšou a na umeleckých aukciách najluxusnejšou? Odpovede možno aj na tieto zvedavé otázky nájdete 22. mája 2018 dopoludnia v Slovenskej národnej knižnici.

header 2018-05-22 SNK Mingovia v pribehoch a historii prezentacia knihy

Detail podujatia v Kalendári podujatí SNK

Nielen prezentácia unikátnej knihy Mingovia v príbehoch a v histórii, ale aj rozprávanie sinologičky Maríny Čarnogurskej o slávnej dynastii a fotografa Petra Čaplického o zážitkoch z putovania po Číne vám 22. mája zložia dokopy obraz o tejto tajuplnej a pre našinca veľmi lákavej krajine. Ak vám nepostačia len zážitky a fotografie, príbeh dotvorí film a rozprávanie paralympionikov, ktorí na olympiáde v Pekingu v roku 2008 získali pre Slovensko 12 medailí, z toho 5 zlatých. Spolu s veľvyslancom Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Lin Lin práve týmtito medailami symbolicky pokrstia knihu Mingovia v príbehoch a v histórii v sídelnej budove Slovenskej národnej knižnice - teda hore na kopci.

Kniha je unikátna práve svojim spracovaním. Po prvýkrát dokonca i v čínskych dejinách sprístupňuje detailne súvisle osudy najznámejšej "Žiarivej dynastie" na pozadí histórie a osudov krajiny. Fotografie Petra Čaplického zas predkladajú čitateľom nádherné zábery z prechádzok a zákutí. Fascinujúce sú nielen tajuplné podzemné posmrtné paláce, ale i príbehy, ktoré poodhaľujú stále tabuizované témy súvisiace s tzv. "kultúrnou revolúciou" v rokoch 1965 - 1976.

Dynastiu Ming založil Ču Jüan-čang, jednoduchý a nevzdelaný syn chudobného roľníka, ktorý sa však svojou odvahou, šikovnosťou a ľsťou (ako špión) postupne prepracoval medzi elitu vodcov protimongolského povstania. Manželstvom so správnou dievčinou získal po smrti svojho svokra právo prevziať na seba jeho mocenskú pozíciu a stal sa vodcom povstaleckej armády, ktorá úspešne oslobodila niekoľko čínskych provincií. Na Nový rok (čínsky) v roku 1368 sa vyhlásil za cisára Chung-wu - a vládcu novej dynastie, ktorá vládla v Číne až do roku 1644.

Publikáciu vydala v náklade 1 000 ks Paralympijská marketingová spoločnosť, s. r. o.

Po podujatí bude nasledovať diskusia s paralympionikmi a autogramiáda.

Kontaktná adresa pre skupiny, ktoré majú záujem o účasť na podujatí a diskusii: viera.hatarova@snk.sk 

Katarína Štefanides Mažáriová 
hovorkyňa

2018-05-22 SNK Mingovia v pribehoch a historii pozvanka


logo dikda katalog gr
logo dikda grlogo online katalog snk new grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo tak grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn googlesn twittersn youtubesn linkedin

Kalendár podujatí SNK

July 2018
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda TEL logo  

 

logo Slovakiana 90     europeana 

logo dikda katalog WDL logo