Medzinárodný seminár o fonografických valcoch
Pokusy zachytiť ľudský hlas sa objavili už v 19. storočí. No a ako to už pri technických novinkách býva – vtedajší priam zázrak, je dnes pre nás historicky cenným artefaktom, ktorý chceme uchrániť a jeho obsah sprístupňovať čo najdlhšie pre nasledujúce generácie. Literárny archív Slovenskej národnej knižnice si pre odbornú verejnosť pripravil 8. septembra 2021 od 9. do 16. hodiny online seminár Fonografické valce v 21. storočí, ktorého cieľom bude zmapovať výskyt, uchovávanie a spôsoby ochrany tohto nosiča v pamäťových inštitúciách doma i v zahraničí.
Seminár je vhodný pre hudobníkov a pracovníkov knižníc, archívov, múzeí a galérií, súkromných reštaurátorov ako aj zberateľov a tiež študentov stredných a vysokých škôl z hudobných, etnomuzikologických, elektroakustických, reštaurátorských a príbuzných odborov.
Odborníci v Slovenskej národnej knižnici sa v nedávnom období venovali výskumnej úlohe, ktorá bola zameraná na zlepšenie fyzického stavu tohto média v zbierke Literárneho archívu. „V našich zbierkach evidujeme 232 fonografických valcov rôzneho typu, z ktorých najstaršie pochádzajú z roku 1914 – 1916. V roku 2019 sa pri fyzickej kontrole viacerých valcov zistilo povrchové poškodenie neznámeho pôvodu,“ uviedla vedúca Literárneho archívu SNK. Podrobnosti o výsledkoch výskumu objasní v úvodnom bloku seminára Ondrej Híreš zo SNK. Okrem toho sa bude hovoriť aj o výsledkoch dotazníkového prieskumu výskytu týchto nosičov v iných pamäťových a fondových inštitúciách na Slovensku a v zahraničí za účelom získať informácie o spôsoboch ich evidencie, odborného spracovania, preventívnej ochrany, formy digitalizácie, sprístupňovania a prezentácie verejnosti.
Ochrane sa budeme venovať aj po prestávke v druhom bloku – koordinátor digitalizácie zvukových dokumentov Národného múzea Českej republiky Filip Šír bude hovoriť o projekte inštitúcie, ktorého cieľom je vyvinúť, otestovať a zaviesť vhodné postupy na riešenie komplexnej problematiky dlhodobej ochrany a sprístupnenia zvukových záznamov uložených na historických nosičoch. Profesorka pre konzerváciu a obnovu nových médií a digitálnych informácií zo Štátnej akadémie výtvarných umení v Stuttgarte, Nadja Wallaszkovits sa zas podelí o svoje poznatky v oblasti najnovšieho vývoja technológií v oblasti uchovávania a digitalizácie záznamov z fonografických valcov. Krisztína Pálóczyová z Etnografického múzea v Budapešti v popoludňajšom bloku obohatí seminár o postrehy maďarských odborníkov.
Pohľad zberateľov na dnes už exotické nosiče zvuku 19. a začiatku 20. storočia priblíži dlhoročný zberateľ Michal Tokovský.
Nemenej atraktívne budú príspevky, ktoré mapujú nahrávky slovenského folklóru a zberateľskú činnosť Karola Antona Medveckého, Mártona Vikára, Zoltána Kodályho, Bélu Bartóka, Leoša Janáčka, Jevgenije Liňovovej, Lea Hajeka a Karola Plicku s podrobnejším zameraním sa na Bélu Bartóka a Leoša Janáčka.
Podrobnejšie informácie nájdete v priloženom programe (pdf, 448.84 KB).
Tešíme sa na online stretnutie.