Kultúra na kopci: Spomienky na nežnú
Vo foyer Slovenskej národnej knižnice si môžete pozrieť prezentáciu dobových udalostí, ktorou si pripomíname cestu Slovenska od prijatia Zákona o česko-slovenskej federácii (1968) po vznik samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993. S príchodom nového roka si totiž pripomíname 30. výročie vzniku dvoch nových štátov – Slovenskej republiky a Českej republiky, ktoré zanikli po takmer 75 rokoch svojej spoločnej existencie v Československu.
Tzv. slovenská otázka – úsilie o zavŕšenie dlhotrvajúceho národno-emancipačného procesu, teda vytvorenie vlastného štátu, sa v priebehu turbulentného 20. storočia vynárala pri každej zlomovej udalosti spätej s dejinami Československa. Napriek tomu, že Československá republika vznikla v októbri 1918 z vôle oboch národov žiť v spoločnom štáte, Slováci sa v unitárnej a centralistickej krajine vo väčšej či menšej miere snažili získať rovnoprávnosť, samostatnosť a suverenitu v rokoch 1918, 1938, 1945 i po februárovom komunistickom prevrate v roku 1948. Počas tzv. Pražskej jari (1968), po uvoľnení tuhého komunistického režimu, boli vytvorené vhodné podmienky na premenu silne centralizovaného Československa na federatívny štát. Po príchode okupačných vojsk Varšavskej zmluvy však nastal opak - federatívne usporiadanie bolo formálne, o všetkom rozhodovali najvyššie orgány centrálne riadenej KSČ a o dôležitých otázkach Moskva.
Brutálny policajný zásah proti demonštrácii 17. novembra 1989 v Prahe viedol k sérii protestov a napokon aj k pádu komunistického režimu v Československu, demokratizácii systému, návratu k zárukám občianskych slobôd a k samostatnej zahraničnej politike. O osude Česko-Slovenska nepriamo rozhodli voľby v roku 1992 - u víťazov prevládla snaha štát čo najrýchlejšie rozdeliť, nie hľadať kompromisy. Po niekoľkých neúspešných rokovaniach o zachovaní spoločného štátu bolo dohodnuté, že Česko-Slovensko bude rozdelené bez referenda, avšak ústavnou formou. Slovenská národná rada prijala 17. júla 1992 Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Už počas prvého dňa nezávislosti ju diplomaticky uznalo 93 krajín sveta. V nasledujúcich dňoch sa SR stala členom významných svetových organizácií . V roku 2004 sa stala členom Severoatlantickej aliancie (NATO) a členom Európskej únie (EÚ). Od decembra 2007 je Slovensko súčasťou schengenského priestoru. Prijatím eura za bežné platidlo sa zavŕšil integračný proces SR do EÚ.
My sme si zaspomínali na tieto dejiny už 1. a 2. decembra 2022 s prof. PhDr. Janom Rychlíkom, Dr.Sc. renomovaným historikom na česko-slovenské dejiny a hudobníkom Igorom Cvachom. Okrem toho, že sám hrával v tomto období na pódiách, bol priateľom Karla Kryla. Z ich spolupráce vzišla knižka Pod grafiku (1993). Po Krylovej smrti Igor Cvacho vytvoril jeho pamätnú dosku, ktorá je umiestnená na budove Bábkového divadla v Žiline. V posledných rokoch sa venuje aj skladaniu pesničiek so spoločensko-kritickými textami.
Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa