Týždeň slovenských knižníc 2023

Slovenská národná knižnica aj tento rok pripravila v rámci Týždňa slovenských knižníc (06. - 11. 03. 2022) množstvo podujatí pre všetky vekové kategórie - v sídelnej budove, v Literárnom múzeu SNK a ten, kto by mal chuť, môže sa previesť aj do Aponiovskej knižnice v Oponiciach a zúčastniť sa slávnostného otvorenia výstavy Zlaté 20. roky v Oponiciach.

Okrem bohatého programu už tradične ponúkame exkurzie v SNK s odborným výkladom, bezplatné medzinárodné medziknižničné výpožičné služby a odpustenie poplatkov pri registrácii používateľov.

„Prečo je kniha hranatá?“ - A nemohla by byť aj guľatá? Nuž, to sa dozviete na našej prednáške o dejinách písma a vzniku knihy. Ukážeme vám historické dokumenty a knihy z fondov SNK od stredovekých kníh a kódexov až po 19. storočie. No a keďže sme v Martine, budete mať možnosť nahliadnuť do vzácnej Kroniky Jána z Turca z roku 1488 – knihy, kde sa po prvýkrát v písanej podobe zobrazuje slovo „Slovák“ (zlowacko). Selfiečko si budete môcť urobiť s najmenšou či najväčšou knihou, ktorú v SNK uchovávame – ozaj, tipnete si jej rozmery?

Prednáška „Najstaršie učebnice na území Slovenska“ predstaví, ako a z čoho sa kedysi vyučovalo – hoci dnes lietame na Mars a máme 3D tlačiarne na výrobu súčiastok, nikto nevynašiel lepší spôsob, ako naliať vedomosti do hlavy – len učiť sa. Čerešničkou na torte bude ukážka faksimile učebnice z roku 1658, Parva Schola, ktorú používali študenti na gymnáziách a vyučovacích pomôcok spred dvesto rokov. Učebnica bola pôvodne určená pre gymnaziálne typy škôl a obľúbenou bola z toho dôvodu, že prostredníctvom výkladu jednotlivých gramatických kategórii latinského jazyka vysvetľovala hlavné tézy protestantského učenia. Dva zachované exempláre tejto vzácnej barokovej učebnice uchováva Slovenská národná knižnica.

kniha velka fotka Liber cronicarum

foto Týždeň slovenských knižníc 1 foto Týždeň slovenských knižníc  2

Prednáška „Škrabopis alebo krasopis?“ - spisovateľ nemusí byť vždy odvodený len od slova „písať“. Niekedy by sa takéto povolanie mohlo odvodiť od slovesa „škriabať“. Naši archivári vám ukážu, ako písal (či škriabal) najznámejší slovenský rozprávkár Pavol Dobšinský či známy politik a národovec Ľudovít Štúr. Skúsime rozlúštiť originál slovenskej hymny. Spoločne zistíme, či bola najdlhšia ľúbostná báseň na svete, napísaná krasopisne, alebo ju zaľúbený Andrej Sládkovič v rýchlosti na papier naškriabal. No a nebude chýbať ani tajné písmo Martina Kukučína – pomôžete nám ho rozlúštiť? :-)

foto Kukucin tajne pismo foto Stur korespondencia jozeffy 1844-03-03

foto Týždeň slovenských knižníc 3 foto Týždeň slovenských knižníc 4

Dráma medzinárodnej sochy Martina Kukučína - slávnostné uvítanie monografie rovnomenného názvu. Vyšla pri príležitosti 50. výročia odhalenia najvzácnejšej sochy slovenského spisovateľa v dejinách (r. 1973 v Kanade) a je vôbec prvou na svete, ktorá sa venuje tejto téme. Autorka knihy Mária Rapošová spolu s ďalšími účinkujúcimi predstaví históriu prvých kukučínovských pamätníkov, ktoré boli vytvorené v zahraničí ešte skôr ako na Slovensku. Program priblíži proces tvorby sochy v Južnej i v Severnej Amerike, záchranu jej sadrového modelu manželmi Rudinskými ako aj komplikovaný presun troch bronzových odliatkov sochy po dvoch oceánoch a po troch kontinentoch sveta. Na programe sa zúčastnia i niektorí príbuzní rodiny Rudinských.

foto Týždeň slovenských knižníc 5 foto Týždeň slovenských knižníc 6

„Jaroslav Hašek a Slovensko“ – diskusia spojená s prezentáciou pozoruhodných dokumentov k českému spisovateľovi Jaroslavovi Haškovi, ktorý v mladosti spoznal Slovensko a mal ho rád. Ako 17- až 19-ročný študent cez letné prázdninové týždne prebrúsil Turiec, Oravu, Pohronie, Podpoľanie, Gemer, podjavorinský kraj i Ponitrie, Liptov, Spiš aj Vysoké Tatry... Práve v našom meste spoznal aj viaceré významné osobnosti doby. Program je pripravený pri príležitosti 140. výročiu narodenia a 100. výročiu úmrtia tohto českého spisovateľa, humoristu, publicistu a novinára.

foto Týždeň slovenských knižníc 7 foto Týždeň slovenských knižníc 8

„Životná odysea Martina Kukučína“ - Vzdelávací program pre základné a stredné školy mapuje bohatý životný osud večného pútnika Dr. Mateja Bencúra, ktorého však svet pozná ako spisovateľa pod menom Martin Kukučín. Slovenská národná knižnica v minulosti pripravila špeciálnu výstavu, venovanú tejto osobnosti. Jej najpríťažlivejším exponátom bola prvá a stále jediná 3D socha spisovateľa na Slovensku i vo svete urobená podľa bronzového originálu medzinárodnej sochy Kukučína od svetoznámeho sochára Ivana Meštrovića.  Socha od tohto autora sa stala najvzácnejšou podobizňou slovenského spisovateľa v dejinách a bola umiestnená na troch kontinentoch sveta. (Keď som čítala pôvodnú verziu, zdalo sa mi ako keby tá socha v SNK chodila po troch kontinentoch. Preto som tam dala od tohto autora). Stvárňuje sediaceho a čítajúceho M. Kukučina a stále zdobí foyer SNK. Je častým objektom návštevníkov, ktorí si s ňou robia selfiečka.

Kukucin foto

Zlaté 20. roky v Oponiciach – siedmy ročník obľúbenej výstavy Gutenbergova knižnica sa zameriava na 20. roky minulého storočia otvára svoje brány práve počas tohto týždňa. Ľudia sa spamätali z hrôz I. svetovej vojny a rozbiehal sa život vo všetkých oblastiach. Menili sa aj Oponice - ktoré v tomto období navštívila múza spisovateľa Hemingwaya aj maliara Picassa - slávna tanečnica a speváčka Josephine Baker, maharadža z Patialy, členovia prezidentskej dynastie Roosveltovcov, či Thomas Cardeza, jeden z najbohatších pasažierov na Titanicu. Výstava potrvá do 31. marca 2022. Organizované skupiny sa musia vopred nahlásiť telefonicky: 0915 851 883 alebo e-mailom: ondrej.somodi@snk.sk . Vstup na toto podujatie nie je voľný!

foto Týždeň slovenských knižníc 9 foto Týždeň slovenských knižníc 10
Foto: foto Maroš Janošovič

Literárne múzeum SNK ponúka bezplatné prehliadky s odborným výkladom svojej stálej expozície a aktuálnej výstavy Premeny múzy alebo ženy nového veku II. Aj teraz sa prostredníctvom príbehov a tvorby generačne mladších spisovateliek pozrieme na zrod a vývin ženskej literatúry. Nepôjde pritom len o fakty známe z literárnej vedy a histórie, ale i menej publikované poznatky zo sociológie či rodových štúdií, definujúce tému v širšom kultúrno-historickom kontexte. Výstava predstavuje poetky Mašu Haľamovú, Slávu Manicovú, Henny Fiebigovú, Belu Dunajskú, prekladateľku Zoru Jesenskú a prozaičku Margitu Figuli a zároveň poukazuje na postupné spoločenské zmeny statusu ženskej spisovateľky na Slovensku.

foto Premeny muzy foto Premeny muzy

Vstup na podujatia je zdarma. Z dôvodov obmedzenej kapacity sa väčšie skupiny musia nahlásiť vopred na telefónnom čísle: 043 2451 199, 2451 605 alebo 2451 240.

Tešíme sa na vás aj tento rok!

Celý program Týždňa slovenských knižníc (pdf, )

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

May 2024
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
Viac informácií nájtete v tlačovej správe. Tešíme sa na Vás.
Date :  01 05 2024
2
3
4
5
6
7
8
9
Pozývame Vás na diskusiu s Ivetou Radičovou a Danielom Šmihulom pri príležitosti výročia [...]
Date :  09 05 2024
10
Date :  10 05 2024
11
Date :  11 05 2024
12
13
14
Date :  14 05 2024
15
Aká bola Natália Oldenburgová? Šľachtičná Natália Oldenburgová (1854 - 1937) nemala vždy [...]
Date :  15 05 2024
17
Date :  17 05 2024
18
Pozvánku nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Date :  18 05 2024
19
21
Date :  21 05 2024
22
Date :  22 05 2024
23
Date :  23 05 2024
24
Date :  24 05 2024
25
Viac informácií v tlačovej správe. Tešíme sa na vás.
Date :  25 05 2024
26
27
28
Date :  28 05 2024
29
Date :  29 05 2024
30
Date :  30 05 2024
31
Po stopách Natálie Oldenburgovej Brodziansky kaštieľ so svojim priľahlým parkom sa už roky [...]
Date :  31 05 2024

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo