Slovenčina naša (každodenná)
Učíme sa ju od perinky – prihovárajú sa nám ňou rodičia, súrodenci, starí rodičia, „bľabocú“ ňou na nás tety v obchode. A predsa máme od jej dokonalého ovládania ďaleko. Prečo je to tak a ako sa zmenil slovenský jazyk za posledné roky, nám porozprávala naša najznámejšia jazykovedkyňa, spisovateľka a popularizátorka slovenčiny Sibyla Mislovičová.
„Jazyk sa mení tak, ako sa menia jeho používatelia, zmeny sú badateľné najmä v slovnej zásobe. Napríklad všeobecné rozšírenie informačných technológií spôsobilo, že sa začali používať slová, ktoré sme pred tridsiatimi rokmi nepoznali,“ vysvetľuje S. Mislovičová, ktorá od roku 1985 pracuje v Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV. Intenzívna popularizácia vedy a prednášková činnosti je dôležitou súčasťou jej práce. A robí to aj prostredníctvom vystúpení v médiách, napr. v rozhlasových reláciách. Tou najznámejšou je Slovenčina na slovíčko.
So žiakmi prvého stupňa ZŠ o 10. hodine na podujatí Slovenčina nás zaujíma sa rozprávala o tom, čo je zaujímavé na našom rodnom jazyku a prečo by sme ho mali ovládať čo najlepšie. Keďže S. Mislovičová je aj autorkou niekoľkých kníh pre deti, a tak z nich deťom čítala aj ukážky.
Druhé podujatie Ako sa zmenila slovenčina za posledných 30 rokov bolo určené pre žiakov druhého stupňa ZŠ a stredoškolákov. „Otvorili sme sa svetu, učíme sa cudzie jazyky, ale nemali by sme zabúdať ani na materinský jazyk. Potrebujeme ho doslova na každom kroku. Ak štúdiu slovenčiny budeme venovať trocha pozornosti, náš kultivovaný prejav – písaný aj hovorený – môže prispieť k nášmu úspechu v práci a v živote,“ hovorí naša jazykovedkyňa.
PhDr. Sibyla Mislovičová je uznávaná odborníčka Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Venuje sa výskumu súčasného slovenského jazyka, najmä v oblasti jazykovej kultúry, terminológie, jazykového poradenstva, ako aj sledovaniu problémových pravopisných a gramatických javov z hľadiska profesionálnych i bežných používateľov súčasnej slovenčiny. Je vedúcou oddelenia jazykovej kultúry a terminológie a hlavnou redaktorkou časopisu Kultúra slova.
Je autorkou detskej literatúry, prekladá a prebásňuje knihy pre deti. Pôsobí tiež ako prednášateľka na rôznych odborných aj laických fórach.
Podujatie bolo súčasťou spomienok na vznik Slovenskej republiky, ktorej 30. výročie si celý rok pripomíname.
Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa
Slovenská národná knižnica