Pred 200 rokmi vyšla Slávy dcéra – pripomeňte si ju na výstave

Známej básnickej skladbe Jána Kollára Sláwy dcera je venovaná najnovšia výstava, ktorú máte možnosť vidieť do 30. septembra 2024 v Literárnom múzeu SNK. Okrem prepojenia pôvodnej zbierky s výtvarným umením Andrey Hellovej je zaujímavosťou výstavy aj replika dreziny, ktorej opis a vlastnú skúsenosť poeticky stvárnil Kollár vo svojej básnickej skladbe.

foto výstavy Slawy dcera 3 foto výstavy Slawy dcera 4

Ján Kollár (1793 – 1852) písal toto svoje vrcholné dielo v čase, ktorý nazývame jarou národov. Bola to doba, kedy sa moderné národy začali prebúdzať do veku slobody, spravodlivosti, pravdy a lásky, ľudskosti, humanity. Práve tieto myšlienky, ako aj myšlienky univerzalizmu rezonujú nielen v Sláwy dcere, ale v celom Kollárovom diele. A v súčasnosti sú možno ešte aktuálnejšie, ako pred 200 rokmi.

foto výstavy Slawy dcera 5 foto výstavy Slawy dcera 6

Mošovský rodák bol kľúčovou osobnosťou slovenského i českého národného obrodenia a slovanskej kultúry a literatúry 19. storočia. Bol básnikom, prozaikom, filozofom, slavistom, zberateľom ľudovej slovesnosti a jazykovedcom, ale aj evanjelickým kňazom, kazateľom, univerzitným profesorom slovanskej archeológie na Viedenskej univerzite. Vytvoril rôznorodé dielo básní, memoárov a cestopisnej literatúry, teoretických spisov z oblasti slovanskej archeológie, histórie a jazykovedy. Venoval sa aj náboženskej spisbe, zbieral ľudovú slovesnosť, tvoril práce o slovanskej vzájomnosti. Práve široko koncipovaná myšlienka slovanskej vzájomnosti sa prelínala celým Kollárovým životom aj vedeckým, kultúrnym a umeleckým pôsobením. Patrila k jednej zo základných ciest, po ktorých sa vydal proces slovenského národného obrodenia a možno ju označiť za východiskovú myšlienku Kollárovej politickej a najmä kultúrnej koncepcie. Básnická skladba Sláwy dcera najsilnejšie pôsobila na aktivizáciu národno-obrodeneckého hnutia slovanských národov. V našej literatúre doposiaľ zaujíma významné miesto a začleňuje sa do širšieho kontextu európskej literatúry a kultúry ad hoc.

foto výstavy Slawy dcera 7 foto výstavy Slawy dcera 8

Výstava k 200. výročiu prvého vydania básnickej skladby aktualizuje myšlienkove dedičstvo Jána Kollára. Prepája nadčasové myšlienky vybraných textov z pôvodnej zbierky s ich moderným prebásnením Ľubomírom Feldekom do zbierky Dcéra Slávy (Perfekt, 2018) a s výtvarným stvárnením Andreou Hellovou (2024). Kolekciu 15 obrazov dopĺňajú veľkoformátové textové bannery, vitríny s vydaniami Kollárovej básnickej zbierky, inonárodné knižné jednotliviny, archívne a múzejné predmety z jedinečného zbierkového fondu Slovenskej národnej knižnice.

obrázok Slawy dcera 1  obrázok Slawy dcera 2
Sláwy dcera we třech zpĕwjch - pôvodné vydanie básnickej skladby Jána Kollára z roku 1824 vyšlo W Budjnĕ: W Králowské universitické tiskárně.

Výstava potrvá do 30. septembra 2024. Tešíme sa na vás v Literárnom múzeu SNK!

Pavol Máťuš
kurátor výstavy

FOTO: Michal Lašut

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

November 2024
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Date :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Date :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Date :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo