Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (1.februára - 15. marca 1919)

České aj slovenské mestá a hospodársky slabšie oblasti sú plynule zásobené – raz múkou, inokedy uhlím či masťou – mladá republika sa snaží svojim obyvateľom pomáhať čo najviac. A okrem toho, svojich obyvateľov sa už chystá aj zrátať. Bude ich viac, pretože  na mierovej konferencii Čechám „priklepli“ Sudety. Skutočne informačnú všehochuť nájdete v storočných novinách, ktoré vyšli medzi 1. a 15. marcom 1919.

Ženám v Prahe je určený „politický kurz“. Nie je to však kurz o tom, ako vstúpiť do politiky (a možnože aj o tom) – ale najmä ich informoval o ich politických právach a slobodách, o nárokoch na príspevky – jednoducho o tom, čo bežne potrebovali k životu. Informáciu priniesol týždenník Slovenský východ z 5. marca 1919.

politicky_kurs_pre_zeny foto

Slovenský východ, 35 marca 1919, str. 3

 

Účastníci mierovej konferencie odsúhlasili, aby oblasť tzv. Sudetov bola pripojená k  Československu. Stalo sa tak v rámci vytyčovania hraníc medzi Československom a Nemeckom a  Československom a Rakúskom.

pripojenie_Nemacka_k_Ceskoslovensku foto

Slovenský východ, 6. marca 1919, str. 3

 

Týždenník Tatry z 1. marca 1919 priniesol správu, týkajúcu sa Abovsko-turnianskej župy (ešte pod archaickým názvom Abau Tornanskej). Zaujímavý nie je ani tak obsah správy ako fakt, že župa sa čoskoro rozpadla na dve samostatné župy – jedna ostala na Slovensku, druhá pripadla Maďarsku. Definitívne bolo rozpadnutie potvrdené Trianonskou mierovou zmluvou.

prevzatie_zupy foto

Tatry, 1. marca 1919, str. 5

 

Robotnícke noviny z 5. marca 1919 priniesli zaujímavú informáciu o tom, ako bývalý vicekonzul Nemecka osnoval okupáciu mladej republiky, ale bol včas odhalený. Okrem toho písali o tom, ako USA pomohla hladujúcej Európe a ako sa srbský poklad vrátil do Srbska, odkiaľ ho pred armádou odviezli do bezpečia..

plan_proti_Ceskoslovensku foto

Robotnícke noviny z 5. marca 1919, str. 3

 

Aký špeciálny úver dostalo Českoslovesnko a v čom spočívali dobré správy pre Turčiansky svätý Martin?

 

Začítajte sa do aktualít spred 100 rokov, ktoré čítali možno aj vaši prastarí rodičia a pozrite sa na historické udalosti, cez autentické denníky, týždenníky a mesačníky na adrese http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-1-marca-15-marca-1919/

Vďaka digitalizácii #dokumenty_ozivaju na portáloch snk.sk, dikda.eu, http://dikda.snk.sk a na sociálnych sieťach. Prajeme príjemné čítanie.

 

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

April 2025
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
6
7
10
Starostlivosť o kultúrne dedičstvo, jeho uchovávanie a rozvíjanie by malo patriť k prioritám [...]
Date :  10 04 2025
13
14
20
21
27

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo