Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /35. týždeň 2018/
V 35. týždni medzi 1 707 novinkami pribudli do Katalógu digitálnej knižnice SNK napríklad aj krásne pohľadnice. Malebné zábery na slovenské mestá a tatranské zákutia vám možno ešte pomôžu rozhodnúť sa, kam sa vyberiete na jesenný výlet.
Takto vyzerali Rysy v roku 1928. Skaly sa až tak rýchlo nemenia ako mestá, čo poviete? Jeden z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier dostal názov nie podľa známej mačkovitej šelmy, ale podľa vzhľadu. Čiary, ryhy či štrbiny sú dominantné a zreteľne viditeľné najmä pri pohľade zo severu na vrchol Rysov. Krásny výhľad si odtiaľ nenechali ujsť v roku 1899 ani nositeľka Nobelovej ceny Marie Curie-Sklodowska s manželom Pierrom. V roku 1913 očaril aj Vladimíra I. Lenina, budúceho vodcu ruskej revolúcie. Na jeho počesť sa desaťročia konali „výstupy mládeže na Rysy".
Vysoké Tatry: vrchol Rysov 2503 m na pohľadnici z roku 1928 v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Možno práve septembrové babie leto vám ešte umožní, navštíviť nejaký zo slovenských hradov. Väčšina z nich je totiž cez zimu a jeseň zatvorená. Krásna Hôrka, Beckov či Bojnický zámok lákajú svojimi unikátnymi zbierkami návštevníkov z celého sveta. Vedeli ste, že o kúpu Bojnického zámku v 20. storočí prejavil záujem napríklad husľový virtuóz Rafael Kubelík a veľkopodnikateľ Tomáš Baťa, ktorý z neho chcel urobiť oddychový areál pre svojich zamestnancov? Zámok patrí štátu.
Hrad Krásna Hôrka, Beckov a Bojnický zámok na pohľadniciach z 2. polovice 20. storočia. Pozrite si aj ďalšie hrady a zámky Slovenska z Katalógu digitálnej knižnice SNK.
V jaskyni je síce jedno, či je vonku zima alebo babie leto. Takto krásne vyzerala Jasovská jaskyňa v roku 1924. A to už bola v prevádzke pre turistov vyše 60 rokov! Jasovskú jaskyňu totiž čiastočne sprístupnili mnísi z jasovského kláštora takmer v rovnakom čase, ako Štúr, Hurban a Hodža uzákonili našu slovenčinu.... teda okolo roku 1846. Fotografia krásne zachytáva už elektricky osvetlenú jaskyňu z roku 1924, čo tiež nebolo v tom období také bežné.
Stalagmity v Jasovskej jaskyni na fotografii z roku 1924. Digitalizované pohľadnice v Katalógu digitálnej knižnice SNK Vás ale prevedú aj ďalšími jaskyňami – poďte s nami na výlet.
No a keď sme už tam, „kde nič nie je", oplatí sa pozrieť aj Bardejov. Centrum mesta – ktoré zobrazuje fotografia z roku 1923, si doteraz uchovalo pôvodný kolorit a zachytáva Masarykovo múzeum a kostol. Dnešné Radničné námestie je od roku 2000 zapísané na zozname lokalít Svetového dedičstva UNESCO.
Ako sa menilo mesto Bardejov môžete sledovať aj na pohľadniciach v Katalógu digitálnej knižnice SNK (pohľadnica z roku 1923)
V Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 31. augustu 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.