SNK: V SNK aj Brodzanoch si pripomenieme obete holokaustu - ZRUŠENÉ
Začiatkom septembra si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia - príďte tak urobiť spolu s nami 16. septembra 2020 o 16.30h do sídelnej budovy SNK a 18. septembra 2020 o 16.30 h do Slovanského múzea A. S. Puškina v Brodzanoch. S Michalou Lônčíkovou sa budeme rozprávať o tom, ako prepracovaná propaganda v slovenskom štáte v rokoch 1939 – 1942 viedla ľudí a umocňovala v nich antisemitizmus.
V sídelnej budove SNK si 16. septembra 2020 o 16.30h pripomenieme túto problematiku na podujatí Keď slová ostria hrany. S historičkou budeme diskutovať nielen o prejavoch antisemitizmu, arizácii majetku a okliešťovaní občianskych práv Židov, ale aj o tom, ako tlač v určitých časových cykloch vplývala na ľudí a ovplyvňovala ich názory. Pomocou dobových úradných dokumentov a tlače sa pozrieme na to, ako sa menil a formoval obraz Žida od konca 30. rokov 20. storočia do roku 1942, kedy už začalo dochádzať aj k prvým deportáciám.
V Slovanskom múzeu A. S. Puškina v Brodzanoch sa stretneme 18. septembra 2020 o 16.30 h na podujatí Jašíkovo Námestie a Grosmanovo Korzo. Hovoriť budeme o tom, ako umelecká tvorba vykresľovala židovsko-nežidovské vzťahy počas vojnových rokov a to prostredníctvom dvoch najznámejších filmov s touto tématikou: Námestie svätej Alžbety a Obchod na korze. Práve na konaní a postojoch protagonistov filmov poukáže M. Lônčíková, ako režim slovenského štátu deformoval charaktery ľudí, ako dramaticky zasiahlo zlo do ich životov či akými spôsobmi reagovali vtedajší obyvatelia Slovenska na riešenie tzv. židovskej otázky.
Deň obetí holokaustu a rasového násilia si pripomíname 9. septembra práve v deň, kedy bol v roku 1941 prijatý tzv. Židovský kódex (Nariadenie o právnom postavení Židov č.198/1941 Sl. z.). Obsahoval celkovo 270 paragrafov, ktoré prakticky sumarizovali dovtedajšie protižidovské opatrenia na Slovensku. Novinkou bola definícia pojmu "Žid" na rasovom základe a pojem "židovský miešanec".