Novinky v Katalógu Digitálna knižnica SNK /22. týždeň/
V týždni od 30. 5. do 5. 6. 2016 pribudlo v Digitálnej knižnici SNK 3 648 čísel (predstavuje 43 000 článkov) z 11 titulov odborných a vedeckých periodík a ich doplnkov, najmä z oblasti náboženstva a teologických vied.
Súčasťou súboru je časopis Cirkevné listy s dlhou vydavateľskou tradíciou, vychádza od roku 1887. Jeho zakladateľom je Dr. Jur Janoška (1856-1930), ktorý redigoval časopis do roku 1921. Od roku 1922 bol biskupom východného dištriktu a prvým generálnym biskupom evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Bol tiež predsedom Matice slovenskej a spoluzakladateľom spolku Tranosscius. Časopis publikuje homiletické texty, teologické štúdie a reflexie, recenzie kresťanskej a svetskej literatúry a umenia. Je určený aj na diskusiu o aktuálnych otázkach evanjelickej teológie.
Historia Ecclesiastica je moderný vedecký časopis vydávaný od roku 2010 Centrom excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu Prešovskej univerzity. Venuje sa dejinám náboženstiev a cirkevným dejinám v strednej Európe.
Acta facultatis theologicae Universitatis Comenianae Bratislaviensis, vydávaný Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, je recenzovaný vedecký časopis, ktorého cieľom je prezentovať výsledky vedeckej činnosti slovenských odborníkov, ako aj autorov z iných univerzít a vedeckých inštitúcií zo Slovenska aj zo zahraničia vo všetkých teologických a príbuzných disciplínach.
Časopis Liturgia - časopis pre liturgickú obnovu vydáva Spolok sv. Vojtecha v Trnave, vychádza štvrťročne a je určený pre odbornú verejnosť.
Periodikum Nové horizonty je časopis pre teológiu, kultúru a spoločnosť. Vychádza štvrťročne a je určený katolíckej inteligencii, kňazom aj laikom. Časopis má ambície nadviazať na odkaz generácie katolíckych intelektuálov, ktorí pôsobili na Spišskej Kapitule v medzivojnovom období, zvlášť na osobnosť rektora kňazského seminára Ferka Skyčáka.
Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici SNK používateľom celkovo sprístupnených 719 321 zdigitalizovaných objektov - 22 372 kníh, 75 355 čísel periodík, 609 028 článkov a 12 566 pohľadníc. Sprístupnené objekty sú výsledkom národného projektu DIKDA a v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie po ukončení projektu vznikajú ďalšie. Vzhľadom na obrovské množstvo dát, ktoré je potrebné do systému naimportovať, ide o dlhšie trvajúci proces, každý týždeň však do katalógu pribúdajú nové knihy, časopisy, články, fotografie, mapy či iné objekty, ktoré si v digitálnej podobe môžu používatelia prezerať v priestoroch SNK.
V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov - k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.
Pozývame vás do Digitálnej knižnice SNK.