Ako sa bojovalo s negramotnosťou
Martin, 8. septembra 2016 - Zaviedla sa povinná bezplatná školská dochádzka, vzdelanci začali vydávať učebnice a vyučovať aspoň základ v materinskom jazyku a štát pomaly umožňoval vzdelávať sa aj dievčatám. Rakúsko-Uhorsko takto bojovalo so znižovaním negramotnosti od polovice 19. storočia. Slovenská národná knižnica (SNK) prináša pri príležitosti Medzinárodného dňa gramotnosti, ktorý vyhlásilo v roku 1966 UNESCO, zdigitalizované zaujímavosti zo svojich depozitov.
Dnes je to jednoduchšie – všade záplava krásnych ilustrovaných kníh, kreatívni učitelia a rodičia, ktorí ostávajú verní tradíciám sa snažia vzbudiť záujem dieťaťa o čítanie a zvýšiť jeho gramotnosť. Učiteľ Ján Fuchs spísal a vydal okolo roku 1872 niekoľko učebníc pre „prostonárodné" školy – základy prírodopisu, dejepisu Uhorska či silospytu – dnes známeho pod názvom fyzika. Tieto niekoľkostránkové útle knižočky sa nachádzajú v printovej i digitálnej podobe vo fondoch Slovenskej národnej knižnice.
Pozrite sa, aké – dnes už smiešne úsmevné – názvy mali napríklad slimáky či prepelice. Kto to boli jednopaznechtovce, hniezdolazci a ktorý kráľ Ladislav mal prídomok Posthumus? Viete, že pavúky majú pod bruchom pradúci stroj, ktorým pradú svoje umelé siete? Z dejepisu sa dozvedáme, že Žigmund Luxemburský bol „nenávidený svojou ľahkomyselnosťou, vierolomnosťou a ukrutnosťou," a Vladislav II., z rodu Jagiellonského bol „slabúch, ktorý na všetko „dobrze, dobrze" hovoril a na všetko privolil. Pritom krajina išla na vnivoč; čierne vojsko sa rozišlo, pretože ho neplatili; pevnosti na hranici sa rúcali", tak učia žiakov Základy dejepisu Uhorska z roku 1879 na stranách 18 a 21 (SD 31399).
Zaujímavosti z boja proti negramotnosti u nás nájdete na adrese: http://dikda.eu/ako-sa-bojovalo-s-negramotnostou/
Katarína Mažáriová
hovorkyňa SNK