Čo všetko ukrývajú archívy?

Martin, 19. mája 2017 - Čo budú archivári uchovávať v súvislosti s našou generáciou - mejly, messengerové konverzácie či odkazy cez sociálne siete? Budú naši pravnuci poznať rukopisy dnešných spisovateľov? V 19. storočí bola táto práca veľmi váženou, ale aká je pozícia archivára dnes? Aj na túto otázku vám zodpovedia účastníci XXI. Archívnych dní, ktorých spoluorganizátorom je Slovenská národná knižnica (SNK). Konferencia sa uskutoční v dňoch 23. až 25. mája 2017 v priestoroch SNK.

2017-05-23 archivne dni

Nadarchív versus realita

Archivári majú pri spracovávaní osobných fondov významných osobností nemalé problémy a ich dielo sa nachádza roztrúsené v niekoľkých typoch archívov. Môže im pomôcť technika a technológia 21. storočia – virtuálna realita? „V dobe virtuálnej reality by malo byť samozrejmosťou pospájanie dokumentov uložených v odlišných archívoch do jednej virtuálnej databázy, ku ktorej by mala existovať príslušná „nadarchívna" pomôcka – inventár, prípadne katalóg," zdôrazní vo svojej prednáške Veronika Nováková zo Štátneho archívu v Nitre.

Čo sa skrýva v pozostalostiach slávnych?

Aké zaujímavé osobnosti ukrývajú depozity Literárneho archívu Slovenskej národnej knižnice rozoberie vo svojom príspevku Karin Šišmišová zo SNK. Poukáže na špecifiká predarchívnej starostlivosti o osobné fondy a rôzne spôsoby ich získavania. Priblíži skúsenosti SNK so spracovávaním dokumentov a mnohostranným využitím informácií v osobných fondoch.

Ostanú po nás mejly v počítači

Jana Gubášová Baherníková a Ladislav Jurányi z Ústredného archívu SAV v Bratislave budú polemizovať nad vedeckou hodnotou súkromných listov v osobných fondoch. S využitím príkladov z Ústredného archívu SAV poukážu na obsah a unikátne informácie, aké nám môžu poskytnúť jedine osobné listy. Nosnou časťou príspevku budú aj úvahy o celkovej existencii listov po roku 2000, kedy sa komunikácia pretransformovala na e-mail a iné formy elektronickej komunikácie. Z toho vyplýva otázka, akými spôsobmi a či vôbec majú archivári získavať takéto dokumenty do trvalej úschovy ako súčasť osobných fondov.

Staré vojenské knižky fascinujú

Milena Balcová a Peter Kralčák z Vojenského historického archívu (VHA) v Bratislave rozoberú v príspevku význam osobných dokladov vojakov základnej služby a poddôstojníkov narodených v rokoch 1911 – 1920. Tieto sa totiž zakladali brancom pri odvode na vojenskú prezenčnú službu a okrem osobných identifikačných údajov sa do nich postupne vpisovali informácie o zdravotnom stave a ich pôsobení v rámci vojenskej služby, prípadné zranenia, vyznamenania, tresty a podobne. Tieto informácie sú žiadané nielen vojenskými a civilnými orgánmi, inštitúciami ale aj civilnou verejnosťou, laikmi, historikmi, študentmi, ktorí skúmajú vojenské dejiny. VHA z dôvodov zachovania kultúrneho dedičstva a ľahšieho sprístupnenia informácií verejnosti pristúpil na digitalizáciu týchto archívnych dokumentov.

O čom si archivár písal s Listzom?

Je nám takmer nepredstaviteľné, že by mestský archivár bol rešpektovanou a váženou osobou spoločnosti tak, ako tomu bolo koncom 19. storočia. Od roku 1879, keď bola systemizovaná pozícia „mestského archivára" v Prešporku, až po rok 1945, boli mestskí archivári rešpektovanými odborníkmi. Prvým inštitucionalizovaným mestským archivárom sa stal Ján Nepomuk Batka, ktorý túto funkciu zastával od roku 1879 až do svojej smrti v roku 1917. Práve jeho životu, vplyvu na kultúrny život a pozostalosti sa venuje v príspevku Tina Tvrdoňová z Archívu mesta Bratislava. O čom si písal s rodinným priateľom Franczom Listom a dirigentom Hansom Richterom?

Miloval aj inú?

Zamyslenie nad tým, či sa samotný Andrej Sládkovič, tvorca najdlhšej milostnej básne na svete, Marína, sám ocitol v epicentre lásky, to sa dozvieme od Igora Brossmanna z neziskovej organizácie Marína a Sládkovič z Banskej Štiavnice.

Katarína Mažáriová 
hovorkyňa SNK

 

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

November 2024
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Date :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Date :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Date :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo