Mapa: Zo storočnej mapy urobili puzzle
Objavte s nami čo sa ukrýva v Literárnom múzeu
Keď v roku 1767 vytvoril John Spilsbury prvé puzzle, chcel pomôcť anglickým deťom zvládnuť zemepisné učivo. V Literárnom múzeu SNK máme dôkaz, že aj rakúsko – uhorskí učitelia boli pokrokoví. Niektorý z nich nám totiž zanechal puzzle, vyrobené z mapy, ktorá zobrazovala Uhorsko v rokoch 1910 – 1911.
Bežne sa na Slovensku používali kartičky s písmenami a obrázkami, prírodniny, bohatšie školy si mohli dovoliť zvieracie preparáty, modely (napríklad Zeme). (Literárne múzeum SNK, sig. VP 1872)
„Takmer kompletná, 60 - dielna puzzle mapa Uhorska, sa k nám dostala v roku 1981 a dnes už nevieme zistiť nič o jej pôvode, ani darcovi. Domnievame sa, že išlo o učebnú pomôcku. Dokonca sme ju veľmi dlho nedokázali ani zložiť," konštatuje Adriana Brázdová, kurátorka zbierkového fondu Literárneho múzea SNK. Vďaka náhode a inej mape z fondov SNK, ktorá pochádza z roku 1875, sa to napokon podarilo – ako vidno na obrázku.
Historická mapa Uhorska z fondov SNK (sig. 149)
V rokoch 1875 – 1918, kedy sa monarcha rozpadla, bolo Uhorsko rozdelené na 71 žúp, z ktorých na puzzle mape chýba 11: dnešné západné Chorvátsko, juhovýchodné Maďarsko a západné Rumunsko, severozápadné Maďarsko ale bohužiaľ aj veľká časť Slovenska – Tekov, časť Turca a Oravská župa. „Dole" chýbajú župy, ktoré tvoria územie stredného Rumunska.
Na puzzle si môžeme všimnúť, že oblasti Abov a Turniansko sú zobrazené na 1 dieliku, ako jeden územnosprávny celok. Preto sa v datovaní mapy môžeme posunúť do obdobia po roku 1882, kedy sa obe oblasti zlúčili do Abovsko – Turnianskej župy.
Aby sme si však boli na istom, kedy si dal neznámy kreatívec tú námahu a vyrobil pre svojich študentov niečo takéto, oslovili sme Miroslava Kožucha, z Katedry kartografie, geoinformatiky a diaľkového prieskumu Zeme Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Ako a do ktorého obdobia monarchie, sa nám spolu s odborníkmi podarilo mapu datovať, si môžete prečítať na adrese: http://dikda.eu/mapa-puzzle/