Slovanské múzeum A. S. Puškina je tu už 40 rokov

Už štyri dekády je renesančný kaštieľ v Brodzanoch sídlom unikátneho Slovanského múzea Alexandra Sergejeviča Puškina (SMASP). Múzeum, ktoré spravuje Slovenská národná knižnica, je svojím zameraním v európskom priestore ojedinelé a jeho bránami prejde ročne zhruba 3 000 návštevníkov z domova i cudzincov.

foto budova

Rodinné väzby na ruského básnika dávali miestu mimoriadne tvorivú atmosféru. Dcéra Friesenhofovcov Natália von Oldenburg sa stala mecénkou viacerých významných umelcov svojej doby, sama tiež kvalitne maľovala a tvorila básne.. „Múzeum odkrýva prieniky ruskej a slovenskej literatúry a príbuzenské vzťahy bývalých majiteľov kaštieľa Gustava Friesenhofa a jeho manželky s rodinou básnika Puškina. Dobové zariadenie v kaštieli zas návštevníkovi priblíži, ako vyzeralo šľachtické sídlo v 19. a 20. storočí,“ hovorí Alexandra Lukáčová, vedúca SMASP Brodzany.

Vikend otvorenych parkov a zahrad foto Vikend otvorenych parkov a zahrad foto

Neobišiel ho ani prezident

Od roku 1979 prešli bránami kaštieľa desaťtisíce návštevníkov, ktorí sa zoznámili so stovkami výstav, besied so spisovateľmi a historikmi či kultúrnymi a odbornými podujatiami. Každoročne si cestu do múzea nájdu aj školské exkurzie. V minulosti expozíciu navštívil prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster, obohatením kultúrnych podujatí boli spisovateľky Hana Zelinová či Gabriela Futová, ako aj spisovatelia Ľubomír Feldek, Peter Glocko, Daniel Hevier, Ján Štrasser. Opakovaným hosťom bol historik a popularizátor slovenských dejín Pavel Dvořák.

Podľa vedúcej SMASP sa návštevníci najviac pýtajú na prepletené vzťahy a príbehy členov šľachtickej rodiny, unikátne predmety v zbierkach múzea, ruské manželky grófa Friesenhofa a ich vzťah k Puškinovi, no aj na prínos zakladateľa slovenskej meteorológie Gregora Friesenhofa.
Osobitný záujem popri múzeu vzbudzuje rozsiahly anglický park ako súčasť pamiatkového areálu s vodnými kaskádami na potoku Geradza. Expozícia v parku tvoriaca pomník A. S. Puškina, busty významných spisovateľov od popredných slovenských výtvarníkov a romantické zátišia pod vzácnymi drevinami podnecujú nejedno fotografické a umelecké oko.

foto Vikend otvorenych parkov a zahrad foto Slovanske muzeum A. S. Puskina

Inšpiroval Smreka, Podjavorinskú i Feldeka

V súčasnosti je stála expozícia SMASP rozdelená na dve časti. Prvá časť sa zameriava na pôvodných majiteľov kaštieľa - rody Friesenhofovcov a Oldenburgovcov a atmosféru rodinného sídla šľachty na prelome 19. a 20. storočia. Druhá je venovaná životu a dielu ruského spisovateľa, ako aj slovenským prekladom. Naše múzeum ponúka pohľad práve do života osobnosti Puškina, jeho blízkych a poukazuje na slovenských literátov, ktorých podnietil k vlastnej tvorivosti.
Medzi najznámejších prekladateľov Puškina na Slovensku patrili Hviezdoslav, Braxatoris – Sládkovičov, Jesenský, Smrek, Poničan, Brtáň, Podjavorinská či Feldek. 

foto dalekohlad

 

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

October 2024
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Date :  17 10 2024
18
19
20
21
22
23
24
25
No Image
Slovenská národná knižnica vás pozýva 25. októbra 2024 o 17. h do kaštieľa v Brodzanoch na [...]
Date :  25 10 2024
26
27
28
29
30
Link na prihlásenie a program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Date :  30 10 2024
31

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo