Aj tu môžeme naraziť na vykrádačov pokladov

Najnovšie archeologické objavy v Turci, nové techniky, ktoré archeológovia používajú pri svojej práci ale aj pokuty a výška trestu, ktorá hrozí vykrádačom nálezísk. Aj o tom bolo ďalšie podujatie Tajomstvá archeológie Turčianskej kotliny, ktoré patrí do série Kultúra na kopci. O výsledky svojej práce, nové objavy i tipy kam na výlet po turčianskych hradiskách sa s nami podelili archeológovia Milan Horňák a Martin Furman.

Tajomstva archeologie foto Tajomstva archeologie foto

Keď som v roku 1998 začínal študovať archeológiu, poznali sme v Turci šesť hradísk, dnes vieme o viac ako 50 hradiskách. Datujeme ich prevažne do 1. storočia p.n.l, kedy v Turci žila žil ľud púchovskej kultúry, ktorý udržiaval rozvinuté obchodné kontakty s Keltami. Na hradiskách sa našlo veľké množstvo artefaktov, ktoré vypovedajú o vysokej úrovni šperkárstva, o rozvinutej remeselníckej činnosti, a taktiež o intenzívnom poľnohospodárstve,“ uviedol Milan Horňák, ktorý spolu so svojim tímom objavil vyše 20 zo spomenutého počtu hradísk.
Tajomstva archeologie foto Tajomstva archeologie foto

Návštevníci podujatia sa však dozvedeli aj o ďalších objavoch, napríklad o novom archeologickom nálezisku v Turci z obdobia staršej doby kamennej alebo o keltských minciach veľkobystereckého typu, ktoré sa našli v Mošovciach. Stále sú však v Turci aj neprebádané oblasti: „Napríklad od Turčianskych Kľačian až po Šútovo bol kedysi vojenský priestor, takže žiadny výskum ani prieskum sa tam nemohol robiť,“ doplnil martinský rodák M. Horňák. Aj napriek tomu, že dnešná technika je vyspelá, stále existujú dôvody, prečo je lepšie neodkrývať všetky náleziská: „Pred 20 rokmi bola populárna hlavne tzv. rádiokarbónová metóda datovania veku artefaktu. Dnes sa využívajú izotopové stronciové analýzy, ktoré dokážu do určitej miery z malého fragmentu napr. ľudského zubu rekonštruovať život človeka. O ďalších 30 rokov budú oveľa účinnejšie metódy, ktoré ďalšia generácia úplne inak využije, pretože ich bude zaujímať niečo úplne iné ako nás. Preto si myslím, že nie je zodpovedné vykopať dnes všetko,“ dodal s úsmevom známy (nielen turčiansky) archeológ Horňák.
Tajomstva archeologie foto Tajomstva archeologie foto

Samozrejme, ak ich nepredbehnú detektoristi, ktorí „šafária“ v každom regióne. „Sú aj v Turci, vieme o nich a nie raz sa stane, že príde na miesto archeológ a zistí, že nebol prvý... Z mnohých zdrojov máme informácie, že sa potom artefakty predávajú na burzách, resp. sú už v súkromných zbierkach na Slovensku a zahraničí“ vysvetlil Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu v Žilne. Nie všetci to však robia pre peniaze: „Pre niektorých je to vášeň z objavovania. Nepotrebujú s nálezmi obchodovať, ani ich vlastniť,“ zdôraznil M. Furman. A práve s takými detektoristami si vedia predstaviť spoluprácu. „Ponúkame im možnosť podieľať sa na legálnych detektorových prieskumoch. Najprv však musia nám bezodplatne odovzdať svoje nálezy a podieľať sa s nami na presnej lokalizácii odovzdaných nálezov,“ dodal zástupca Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
Tajomstva archeologie foto Tajomstva archeologie foto

A čo treba robiť, ak by ste náhodou doma na poli vykopali poklad? Treba ho rozhodne nechať v zemi a zavolať na príslušný krajský pamiatkový úrad. „Len pri takomto postupe má nálezca nárok na nálezné vo výške 100% hodnoty nálezu, ktorú určí odborný znalec vybraný Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky. V prípade, že nálezca nález vyzdvihne a oznámi to dodatočne, nálezné sa znižuje. Neplatí to samozrejme o nálezoch získaných prostredníctvom detektora kovov, keďže ide o trestný čine,“ dodal M. Furman. Pre odborníka je dôležité, aby videl celý nálezový kontext nájdeného artefaktu – kde presne sa nachádzal, ako hlboko bol v  zemi uložený, čo všetko sa v bezprostrednom okolí nachádza. „Pretože nálezca si nemusí všimnúť niečo, čo nepozná, no nám archeológom prinesie zásadné poznatky o charaktere nálezu,“ dodal M. Furman.
Tajomstva archeologie foto Tajomstva archeologie foto

2019 10 05 Tajomstva archeologie 11 Tajomstva archeologie foto

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

November 2024
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Date :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Date :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Date :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo