SNK: Týždeň slovenských knižníc je pre deti aj dospelých
Martin, 21. februára – Príďte sa pozrieť na najstaršie učebnice a cestopisy na území Slovenska, nahliadnite do tajov reštaurovania a digitalizovania písomného dedičstva a zistite, aká je skutočná moc médií. Slovenská národná knižnica (SNK) ponúka v rámci Týždňa slovenských knižníc (2. - 7. marca 2020) bohatý program pre všetky vekové kategórie.
Okrem toho, svojim stálym používateľom už tradične odpúšťa sankčné poplatky za oneskorenie predĺženia výpožičnej lehoty a za prekročenie výpožičnej lehoty. Novým používateľom počas týždňa ponúka registráciu zdarma. Bezplatne bude možné vypožičať si aj knihy zo zahraničných knižníc.
SNK tentokrát siahla po tematicky zaujímavých a vizuálne príťažlivých dokumentoch – v prednáške „Najstaršie cestopisy z fondov SNK“ porozpráva historička SNK Jana Cabadajová o tom, ako cestovateľská vášeň a túžba po objavovaní spôsobila v stredoveku ošiaľ. Jednotlivé ukážky z našich historických fondov zas budú pre návštevníka dôkazom, ako sa v priebehu šiestich storočí zdokonaľovala kartografická literatúra a menil pohľad človeka na svoje okolie, Európu i svet. Ako postupne zapĺňali papier novoobjavené územia, ľudia si začali uvedomovať, že práve presnosť je to, čo je na mape podstatné. Prednáška „Najstaršie učebnice na území Slovenska“ predstaví, ako a z čoho sa kedysi vyučovalo – hoci dnes lietame na Mars a máme 3D tlačiarne na výrobu súčiastok, nikto nevynašiel lepší spôsob, ako naliať vedomosti do hlavy – len učiť sa. Čerešničkou na torte bude ukážka faksimile učebnice z roku 1658, Parva Schola, ktorú používali študenti na gymnáziách a vyučovacích pomôcok spred dvesto rokov. Učebnica bola pôvodne určená pre gymnaziálne typy škôl a obľúbenou bola z toho dôvodu, že prostredníctvom výkladu jednotlivých gramatických kategórii latinského jazyka vysvetľovala hlavné tézy protestantského učenia.
Trvalo pár rokov, kým sa objavili výsledky prvých výskumov o tom, ako môže nesprávne a nadmerné používanie nových elektronických médií negatívne pôsobiť na deti. S Doc. PhDr. Danou Petranovou, ktorá patrí medzi slovenských špičkových odborníkov v oblasti mediálnej komunikácie, budeme hovoriť o tom, „Aká je moc médií a ako sa s ňou vyrovnať“. „Spoločne sa pozrieme na minulosť a súčasnosť médií a zistíme, kedy boli rozhlas, noviny, či televízia považované za všemocné a kedy za bezmocné. Skúsime zistiť, ako na nás vplývajú médiá, sociálne siete či naši rodičia, spolužiaci a kamaráti. Zároveň vyzdvihneme situácie, v ktorých nám médiá môžu pomôcť a naopak, ako nám môžu uškodiť,“ uviedla D. Petranová.
Pre predškolákov a deti do 13 rokov je pripravené podujatie „Bábkoví hrdinovia“. Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice si pre nich pripravilo Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi. S touto inscenáciou bábkoherci vystúpili na desiatkach festivalov a podujatí na Slovensku, dokonca ho vlani predviedli slovenským a belgickým rodinám v Bruseli.
Foyer sídelná budova SNK bude obohatené o výstavu 30 rokov slobody – index zakázanej literatúry. Vieme, že dnes je veľmi jednoduché ísť do knižnice a vypožičať si knihu podľa svojho gusta. Ale pred rokom 1989 to také jednoduché nebolo – boli totiž knihy (dokonca ich boli celé zoznamy), ktoré sa z rôznych dôvodov nesmeli bežným čitateľom požičiavať. Ako tie povestné zoznamy vyzerali, ktorý autor, titul a hlavne prečo sa práve oni a ony dostali do neverejných katalógov a následne do zvláštnych fondov – presne toto sa dozviete na výstave.
Literárne múzeum SNK počas tohto týždňa ponúka komentovanú prehliadku výstavy Tri odysey Martina Kukučína a Stálej expozície dejín slovenskej literatúry, ktorá vás prevedie dejinami od Veľkej Moravy až po 20. storočie. Pri väčšom počte návštevníkov je potrebné nahlásiť sa na telefónnom čísle 043 – 24 51 610.
Aj tento rok sme do ponuky zaradili Deň otvorených dverí v Konzervačnom a digitalizačnom centre SNK vo Vrútkach. Návštevníci uvidia, ako sa bežne ošetrujú a chránia knihy a [ecr]vzácne[/ecr] dokumenty. Samotný proces digitalizácie, skenovanie a následné spracovanie a úprava digitalizovaných objektov objasnia, ako sa kniha „dostane“ do tabletu, či mobilu. Na návštevu je potrebné nahlásiť sa na telefónnom čísle 043 – 24 51 199.
Vstup na podujatia je zdarma. Z dôvodov obmedzenej kapacity sa väčšie skupiny musia nahlásiť vopred na telefónnom čísle: 043 2451 199, 2451 605 alebo 2451 240. V prípade záujmu je možné pozrieť si vybrané priestory sídelnej budovy SNK a panelovú výstavu, ktorá dokumentuje život Boženy Nemcovej a jej vzťah ku Slovensku. Výstava je obohatená o ukážky jej tvorby.
Tešíme sa na vás aj tento rok!