Brodzany: Ako vyzeral život šľachticov v 16. a 17. storočí?

O stredovekej či rano novovekej hygiene majú bežní ľudia pochybnosti, rovnako krása žien bola vtedy akási iná. A oblečenie? Nuž, ktorý muž by chodil do práce v nočnej košeli či nohaviciach, nápadne pripomínajúce dámske legíny? Renomovaná historička Tünde Lengyelová hovorila 26. septembra 2020 v Slovanskom múzeu A. S. Puškina o tom, ako žila uhorská šľachta v 16. a 17. storočí. Ako sa menila architektúra ranného novoveku, do čoho šľachtici investovali svoje úspory a prečo uprednostňovali turecké výrobky pred domácimi.

Zivot na slachtickom dvore - foto Zivot na slachtickom dvore foto
Zásluhou Turkov sa v uhorských kaštieľoch začali objavovať aj koberce. Nie však na zemi, ako ich máme dnes, ale na stenách.


O rannom novoveku hovoríme od porážky uhorského vojska Turkami pri Moháči v roku 1526. Ďalších 150 rokov síce  väčšia časť územia dnešného Slovenska ochránená od častých vojnových konfliktov, ale vplyv Turkov a prenikanie ich vplyvu do života uhorskej šľachty je evidentné. Uhorsko bolo pre Turkov zdrojom najmä kvalitného dreva, z ktorého tamojší remeselníci dokázali vyrobiť oveľa jemnejšie a detailnejšie prepracované kusy nábytku, ktoré zas naspäť kupovala uhorská šľachta a zariaďovala nimi svoje kaštiele. Aj tie sa už stavali v inom slohu. „Boli prejavom pokrokovosti a estetického cítenia svojho majiteľa. Budovali sa bohaté knižnice a mužská časť bola oddelená od ženskej. Mnohé obsahovali napríklad lekárne, pretože šľachtičné sa venovali aj liečiteľstvu a zbierali liečivé byliny,“ vysvetľuje Tünde Lengyelová. Tie z obrazov poznáme najmä ako dámy s neprirodzene vysokým čelom a alabastrovou pleťou, v zlatom vyšívaných rúchach. „V móde bolo vysoké čelo, preto si ho dámy depilovali rôznymi prípravkami. Páni zas museli mať bradu a fúzy. V tom čase sa móda nemenila každý rok, ako teraz. Trvalo aj 20 - 30 rokov, kým sa trend zmenil. Preto nám oblečenie a účesy pomáhajú datovať napríklad postavy na obraze,“ dodáva historička.

Zivot na slachtickom dvore -foto Zivot na slachtickom dvore - foto
Prstene a náhrdelníky sa kupovali aj ako investícia na zlé časy. Na brokátovú či zamatovú sukňu sa spotrebovalo aj 6 – 7m látky, boli teda veľmi drahé. Preto sa dedili z matky na dcéru, alebo ich šľachtičná po rokoch nosenia darovala svojej vernej slúžke.

Rovnako, ako dnes, aj dámy spred 400 rokov mali záľubu v drahých kameňoch, šperkoch, kvalitných látkach a  nadnesene povedané, aj v „značkách“: obľubovalo sa totiž všetko turecké – od nábytku a kobercov, zbraní cez šperky až po látky, topánky a doplnky či kožušiny. Ich majstri vedeli vyrábať oveľa jemnejšie produkty ako uhorskí. Módne rozdiely boli vidieť aj v mužskej móde: „Zatiaľ čo českí šľachtici kopírovali jednoduchý španielsky štýl, s jediným farebným doplnkom – tzv. okružím, odev uhorských chlapov hral všetkými farbami a opäť kopíroval turecké siluety,“ opisuje rozdiely historička T. Lengyelová.

Zivot na slachtickom dvore - foto Zivot na slachtickom dvore - foto
V zime uhorskí muži nosili aj dve dlhé košele, na nich dlhý farebný kabát (dolomán) a občas ešte dlhý kaftan. Nohavice boli širokého strihu, aby sa v nich voľne dalo sedieť na koni. Aj účesmi kopírovali svojich nepriateľov Turkov - po bokoch mali vyholené hlavy a vlasy len na vrchu.

„Kozmetika a mydlá, vonné oleje sa dovážali napríklad z Talianska,“ hovorí T. Lengyelová a okamžite vyvracia vžité predstavy o pochybnej hygiene v stredoveku: „V mestách boli verejné kúpele, kaštiele mali vlastné kúpeľne a často aj vlastné vodovody, na ohrievanie vody používali rozohriate kamene, pred jedlom si umývali ruky vo vode s lupeňmi ruží. Parazity boli častokrát dôsledkom ich veľmi tesného spolužitia s hydinou a hospodárskymi zvieratami, prípadne stykom s ľuďmi, ktorí so zvieratami pracovali.“ Okrem tých hospodárskych však šľachta v 16. storočí chovala zvieratá už aj pre potešenie – obľube sa tešili najmä malé opičky a exotické vtáctvo. Psy a kone sa využívali aj na poľovačky a rybolov, ktoré v tom čase neboli len pánskym huncútstvom, ale aj zdrojom obživy.

Zivot na slachtickom dvore - foto Zivot na slachtickom dvore - foto
Nástroj, ktorý poznáme z rozprávok – teorba – spolu s dobovým spevom spríjemnili podvečer.

Život šľachty sa samozrejme líšil od života jednoduchých ľudí. Ale vonkoncom by sme nemali tvrdiť, že trávili svoj život v záhaľkách a kratochvíľach. Historička Lengyelová by ich dnešným žargónom nazvala skôr manažérmi: „Nebolo jednoduché riadiť celé hospodárstvo. Dokonca keď šľachtic zasadal na sneme, bojoval, alebo padol v boji, musela sa o ľudí a majetky starať jeho manželka. Hoci mnohé uhorské šľachtičné vstupovali do manželstiev s nie práve najvyšším vzdelaním, bolo v záujme ich manžela dovzdelať ju tak, aby bola schopná v čase jeho neprítomnosti manažovať majetok.“
 

Aj v budúcom roku sa budeme tešiť na stretnutie s vami v Slovanskom múzeu A. S. Puškina v Brodzanoch na zaujímavých podujatiach!

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

May 2024
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
Viac informácií nájtete v tlačovej správe. Tešíme sa na Vás.
Date :  01 05 2024
2
3
4
5
6
7
8
9
Pozývame Vás na diskusiu s Ivetou Radičovou a Danielom Šmihulom pri príležitosti výročia [...]
Date :  09 05 2024
10
Date :  10 05 2024
11
Date :  11 05 2024
12
13
14
Date :  14 05 2024
15
Aká bola Natália Oldenburgová? Šľachtičná Natália Oldenburgová (1854 - 1937) nemala vždy [...]
Date :  15 05 2024
17
Date :  17 05 2024
18
Pozvánku nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Date :  18 05 2024
19
21
Date :  21 05 2024
22
Date :  22 05 2024
23
Date :  23 05 2024
24
Date :  24 05 2024
25
Viac informácií v tlačovej správe. Tešíme sa na vás.
Date :  25 05 2024
26
27
28
Date :  28 05 2024
29
Date :  29 05 2024
30
Date :  30 05 2024
31
Po stopách Natálie Oldenburgovej Brodziansky kaštieľ so svojim priľahlým parkom sa už roky [...]
Date :  31 05 2024

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo