Cestou života P. O. Hviezdoslava

Hovorí sa, že Pavol Országh Hviezdoslav (1849 - 1921) je pre svoj „ťažký jazyk“ najväčším postrachom študentov i učiteľov. Je však tvorba tohto sympatického pána v povestnej bodkovanej mašli naozaj taký ťažký oriešok? Výstava Cestou života, ktorá je v Literárnom múzeu SNK inštalovaná od 5. novembra 2021 ponúka iný pohľad na váženého spisovateľa a vtedajšieho miláčika celého národa, než aký poznáme z učebníc.

obrazok Cestou zivota
„Inšpiráciou pri hľadaní názvu výstavy aj celej jej koncepcie bola báseň Pavla Országha Hviezdoslava „Cestou života“. Predstavujeme teda jeho cesty života – od narodenia, cez štúdia, advokátsku prácu, cestu k láske, literatúre a prekladateľstvu až po poslednú cestu odkiaľ už niet návratu,“
hovorí kurátorka výstavy Adriana Brázdová. Dôslednejšie sa výstava zameriava na Hviezdoslavovu cestu do Martina a jeho vzťah k tomuto mestu. Návštevníci výstavy sa však budú môcť zoznámiť aj s portrétnym stvárnením nášho velikána a ilustráciami jeho diel od významných slovenských ilustrátorov.

Súčasťou sú aj filatelistické a numizmatické materiály, ktoré vyšli pri príležitosti výročia jeho narodenia alebo úmrtia. „Veľmi cennými exponátmi sú neozvučené audiovizuálne dokumenty z fondu Literárneho múzea, ktoré boli natočené v rokoch 1918 a 1921, kedy bola kinematografia ešte v plienkach. Ak by som to tak ľudsky mohla povedať – Hviezdoslav nám tu ožíva a prestáva byť pre nás len akýsi statický muž z fotografií,“ doplnila kurátorka Brázdová. Prvým neozvučeným dokumentom je zostrih z osláv 50. výročia založenia Národného divadla v Prahe, ktorých sa v roku 1918 zúčastnila aj slovenská delegácia na čele s básnikom. Film vyrobili Bratia Deglovci. Druhý dokumentárny krátky film vyrobil Tatrafilm v roku 1921 a zobrazuje básnika v staršom veku, ako sedí v miestnosti pri okne. Ide o neozvučený, čiernobiely niekoľkosekundový šot, ktorého autorom je Cyril Kašpar. Vznikol krátko pred jeho smrťou, pretože Pavol Országh zomrel 6. novembra 1921. Zaujímavým exponátom je pamätník Drahotíny Križkovej z roku 1888, v ktorom sú podpisy a venovania mnohých významných osobností, napríklad Martina Braxatorisa Sládkoviča, Petra Pavla Zgútha Vrbického, Eleny Maróthy Šoltésovej, ale i Pavla Országha Hviezdoslava a jeho manželky Ilony z 5. augusta 1894.

Pútavé sú aj recitácie diel Pavla Országha Hviezdoslava počas Slovesných jarí konaných v Martine, či v rozhlasovom vysielaní. Vo výstave sú použité fotografie, rukopisy a korešpondencia z Literárneho archívu Slovenskej národnej knižnice, fotografie zo Zbierky fotodokumentačného materiálu Archívu Matice slovenskej, fotografie z Literárnej expozície Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, múzejné zbierky z Literárneho múzea a knihy z fondu Slovenskej národnej knižnice.

Po ceste života Pavla Országha Hviezdoslava môžete putovať v priestoroch výstavy od 4. novembra 2021 do 30. apríla 2022.

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

November 2024
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
Celý program nájdete v prílohe. Link na príhlásenie. Tešíme sa na vás.
Date :  06 11 2024
7
8
9
10
11
12
13
Program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Date :  13 11 2024
14
15
16
17
18
19
20
Celý program a link na prihlásenie nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Date :  20 11 2024
21
24
25
26
27
28
29
30

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo