Týždeň slovenských knižníc 2022
Martin – Týždeň slovenských knižníc (28. 02. - 06. 03. 2022) bol opäť bohatý na podujatia pre všetky vekové kategórie. Videli ste, napríklad, ako vyzerali školské učebnice na našom území pred 300 – 400 rokmi, ako krásne aj mrzko písali naši spisovatelia. Podujatia a komentované prehliadky čakali na vás aj v Literárnom múzeu SNK. Dodržali sme aj obľúbenú tradíciu bezplatnej registrácie nových používateľov a odpustenia sankčných poplatkov.
Boli sme naozaj radi, že sa epidemiologická situácia ustálila a konečne sme sa stretli aj „naživo“, nielen online.
Spisovateľ nemusí byť vždy odvodený len od slova „písať“ – niekedy by sa takéto povolanie mohlo odvodiť od slovesa „škriabať“. Naši archivári vám na podujatí Krasopis alebo škrabopis ukázali, ako písali či škriabali naše známe osobnosti P. O. Hviezdoslav, Krista Bendová, Ľudmila Podjavorinská, Ľudovít Štúr a mnohí ďalší. Žiaci mali možnosť prečítať si úryvky známych diel v rukopisoch z rôznych historických období - a veru, mnohí z nich mali problém. Raz darmo, rukopis je rukou písaný text, na ktorý sa nedajú aplikovať "zázračné" skraty DEL či INSERT tak, ako nám idú myšlienky.
Čaro čítania kníh pomohla deťom objaviť Petra Nagyová – Džerengová, ktorá je autorkou aj obľúbených detských príbehov o dievčatku Kláre. Petra tvrdí, že je vo vnútri stále dieťaťom a veru, spolu sa naozaj naladili na jednu vlnu. Rozprávali sa spolu nielen o vymyslenom dievčatku Kláre, ale aj o spisovateľkiných vlastných deťoch, o láske, domácich miláčikoch, mliečnych zuboch i drobných klamstvách. Deťom i paniam učiteľkám sa podujatie páčilo, veď bolo po dlhom čase prvé, kam s deťmi mohli hromadne vyraziť.
Po tematicky i vizuálne zaujímavých dokumentoch sme siahli v prednáške Najstaršie učebnice na území Slovenska do roku 1777, počas ktorej sme predstavili, ako a z čoho sa kedysi vyučovalo. Hoci dnes lietame na Mars a máme 3D tlačiarne na výrobu súčiastok, nikto nevynašiel lepší spôsob, ako naliať vedomosti do hlavy.
Pre ôsmakov a deviatakov základných škôl ale aj maturantov sme pripravili stretnutie s našimi odborníkmi, aby im porozprávali o svojich denných aktivitách. Naši archivári, reštaurátori či knihovníci vás s pomocou ukážok svojich prác presvedčia, že Práca v knižnici nie je nuda.
Pracovníkom knižníc sme pripravili online seminár Dobrý knižničný fond, v ktorom im náš Knižničný inštitút ponúkol zaujímavé nápady a tipy, ako si v knižnici vybudovať kvalitný a čitateľsky príťažlivý fond.
Literárne múzeum ponúka bezplatné prehliadky s odborným výkladom svojej stálej expozície a aktuálnej výstavy Cesta životom Pavla O. Hviezdoslava. V stálej expozícii sa počas zhruba hodinovej prehliadky zoznámite s dejinami slovenskej literatúry od jej prvopočiatkov až po 20. storočie. Pomôžu vám v tom vystavené faksimile a originály významných písomností, diel slovenských umelcov, historický nábytok a rôzne zaujímavé osobné predmety autorov. Hviezdoslav známy i neznámy je názov podujatia, ktoré bude venované 100. výročiu jeho úmrtia. Okrem rozprávania o jeho živote a tvorbe zaznejú ukážky jeho diel a čerešničkou na torte budú dva krátke historické dokumenty, objavené v depozitoch Literárneho múzea, ktoré zachytávajú spisovateľa v roku 1918 na pracovnej ceste v Prahe a v roku 1921 krátko pred jeho smrťou.
Fotografické reportážne publikácie je názov sprievodného podujatia spojeného s komentovanou prehliadkou ocenených prác celoslovenskej fotografickej výstavy AMFO 2021. Hosťom bude Juraj Koudela, zakladateľ vydavateľstva Absynt, ktoré vzniklo s cieľom vydávať reportážnu literatúru a slovenským čitateľom tak prináša knihy z celého sveta.
Počas Týždňa slovenských knižníc nechýbali ani komentované prehliadky služieb v sídelnej budove SNK. Okrem toho, našim stálym používateľom sme už tradične odpustili sankčné poplatky za oneskorenie predĺženia výpožičnej lehoty a za prekročenie výpožičnej lehoty. Novým používateľom počas týždňa sme ponúkli registráciu zdarma. Bezplatne bolo možné vypožičať si aj knihy zo zahraničných knižníc a zakúpiť knihy z produkcie Vydavateľstva SNK. V priestoroch sídelnej budovy návštevníkom neušla ani výstava ocenených prác celoslovenskej fotografickej výstavy AMFO 2021 a mnoho selfíčiek si vyrobili práve pred sochou Martina Kukučína - doteraz prvej 3D soche spisovateľa na Slovensku i vo svete. Bola urobená podľa bronzového originálu medzinárodnej sochy Kukučína od svetoznámeho sochára Ivana Meštrovića.
Celý program (pdf, 8.61 MB)