Na okraji záujmu
Výstava, ktorú si v Literárnom múzeu SNK môžte pozrieť od 13. mája do 23. júla 2022, prezentuje pomerne neznáme zbierkové predmety, ktoré síce samy o sebe nestáli v centre pozornosti, avšak majú veľkú výpovednú hodnotu v kontexte literárnych zbierok Janka Jesenského, Hany Gregorovej, Štefana Králika či Emila Boleslava Lukáča. Chcete konkrétny príklad? Poďme sa na nejaké spoločne pozrieť.
Na výstave nájdete rôzne typy zbierkových predmetov – či už rukopisy, výtvarné diela, knižné ilustrácie alebo veľmi obľúbené medzi návštevníkmi - spomienkové predmety známych literárnych osobností (tzv. memorabílie). Literárne múzeum SNK obohatilo výstavu Múzea mesta Bratislavy exponátmi rôzneho typu. „Nie vždy je hlavným médiom papier – ako by sme očakávali v Literárnom múzeu. Uchovávame a zhormažďujeme prakticky akékoľvek zbierkové predmety, ktoré súvisia s literárnym životom, osobnosťou či literatúrou ako takou,“ uviedla Adriana Brázdová, spolukurátorka výstavy.Typickými z tejto kategórie sú perá, kalamáre, ceruzky, písacie bloky, fajky a fajčiarske potreby, šálky na pitie kávy alebo čaju, lyžičky a okuliare – tých je v našom múzeu niekoľko. „Do výstavy sme vybrali dioptrické okuliare Štefana Králika, čím sme doplnili kolekciu Múzea mesta Bratislava. Keďže okuliare vyjadrujú aj osobný vkus a štýl nositeľa, návštevníci výstavy si – zjednodušene povedané - budú môcť urobiť obraz o vkuse aj Ľuda Zúbeka či Valentína Beniaka,“ doplnila A. Brázdová.
Okuliare častokrát neboli len osobnou nevyhnutnosťou ale aj akýmsi vonkajším znakom intelektuálov.
A keď sme už pri dramatikovi, Štefanovi Králikovi (1909 – 1983), vystavená bude aj časť jeho súpravy lekárskeho náradia a jeho remeselne vyrobená krásna drevená pečiatka, ktorú v svojom civilnom živote používal. Autor známych Mozoľovcov bol totiž civilným povolaním lekár – aj preto dej svojich románov situoval zväčša do lekárskeho prostredia. Oku najmä dámskeho oka určite ulahodí pohľad na striebornú pudrenku s labutienkou, ktorá v rokoch 1900 – 1920 patrila spisovateľke a obhajkyni ženských emancipačných snáh Hane Gregorovej (1885 – 1958).
Pudrenka stále obsahuje zvyšky svetlo ružovkastého púdru, ktorý táto krásna žena asi denne používala. Jej silno emancipačné myšlienky v tom čase poburovali nielen mužov, ale dokonca aj matky dospievajúcich dcér.
Šáločkami, kanvicami či lyžičkami sú bohato zdokumentované aj oddychové rituály našich dejateľov. Literárne múzeum SNK uchováva po Jankovi Jesenskom napríklad aj džbánik na mlieko a šáločku s tanierikom s podnosom. „Na podnose je však miesto ešte pre druhú šálku s tanierikom – no tá sa už roky nachádza v zbierkovom fonde Múzea mesta Bratislavy. A tak sa po rokoch obidve šáločky ocitnú spolu opäť na jednom podnose,“ vnáša do výstavy troška romantiky jej spolukurátorka. Dôvodom, prečo šáločky takto „neromanticky“ niekto rozdelil, je, že Janko Jesenský pôsobil od roku 1929 v Bratislave. Preto sa časť jeho osobných predmetov, ktoré sa nachádzali v jeho martinskom dome, nachádza v Literárnom múzeu a časť v Múzeu mesta Bratislavy, do ktorého organizačne patrí aj Múzeum Janka Jesenského.
Čajová súprava Štefana Králika s pestrým čínskym dekorom (vľavo) z rokov 1938 – 1939 je veľmi pekná a z hľadiska datovania vzácna. Na podnose z pozostalosti Janka Jesenského (vpravo) je už roky miesto pre druhú šálku s tanierikom prázdne. Zaplniť sa ho podarí len na tejto výstave.
Výstava „Na okraji záujmu“ je putovná. Z domovského Múzea mesta Bratislavy sa premiestnila do Košíc a Martin je už jej treťou zastávkou. V jej pôvodnom rozsahu ju autorsky pripravil kurátor Daniel Hupko. Výstava má dva významy. Jednak ten, že po roku 1989 sa literárne zbierky múzeí na Slovensku dostali na okraj pozornosti odborných pracovníkov i návštevníkov. A druhým je zacielenie výstavy na exponáty, ktorých spojenie s literatúrou nie je ľahké hneď odhaliť. Ide teda o výstavu o literárnych zbierkach prepojených s osobnosťami, ktorým tieto exponáty patrili a ostali po nich ako odkaz na ich význam v oblasti literárneho a kultúrneho života. Ide o predmety, Múzea mesta Bratislava a Literárneho múzea SNK, ktorých väčšina nebola nikdy verejnosti prezentovaná a doteraz boli uložené v depozitároch.
Tešíme sa na stretnutie v Literárnom múzeu SNK od 13. mája do 23. júla 2022!