Cesta časom

Objaviteľ siedmich nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella boli 25. mája 2024 hosťami vedecko – popularizačného dňa v Slovenskej národnej knižnici. Pozreli sme sa späť do minulosti, kedy naše oceány, súš i vzduch obývali dinosaury a hľadali sme odpovede, či ich záhuba naozaj mohla prísť z vesmíru. No a jeden živý sa pohyboval aj po knižnici :-)

foto Cesta casom 1 foto Cesta casom 2

O práci slovenského vedca, paleontológa doc. RNDr. Martina Kundráta, Ph.D. bola nakrútená nejedna televízna reportáž. Vo svete je považovaný za jednu z najväčších kapacít a ako konzultanta ho kolegovia prizývajú ku mnohým odborným prípadom. Objavil napríklad najmladší exemplár Archeopteryxa, dva nové pterosaury – z ktorých jeden je najväčším lietajúcim plazom Južnej Ameriky. Našiel niekoľko dinosaurích embryí ale aj prvé perá polárnych dinosaurov zo spodnej kriedy Austrálie. Po rokoch strávených v zahraničí na štúdiách a expedíciách sa vrátil domov na Slovensko a pracuje v Centre interdisciplinárnych vied na UPJŠ v Košiciach - vyučuje odbory ako Evolúcia človeka, Paleozoológia a pod. Popri prednáškach sa venuje skúmaniu evolúcie dinosaurov – niekoľko mesiacov do roka trávi vo viac či menej prívetivých exteriéroch na expedíciách. Spolupracuje s niekoľkými univerzitami vo svete.
Patrí k priekopníkom vo využívaní metód počítačovej tomografie v paleobiológii.
foto Cesta casom 3 foto Cesta casom 4

S kozmonautom Ivanom Bellom sme sa porozprávali aj o tom, či niektoré z množstva voľne poletujúcich „kameňov“ vo vesmíre naozaj mohli vyhubiť dinosaurov. Pripomenuli sme si aj 25. výročie jeho letu. Presne 20. februára 1999 totiž ráno vstal, obliekol si skafander a o 5.17 h sa vydal v ústrety svojmu najväčšiemu životnému dobrodružstvu – šesťdňovej vedecko-lekárskej vesmírnej misii.
foto Cesta casom 5 foto Cesta casom 6

Návštevníci mohli nahliadnuť v DIKDA - digitálnej knižnici SNK do osobnej knižnice Andreja Kmeťa (tzv. Kmetiany) - nášho polyhistora, geológa, historika, botanika, mykológa, etnografa ale aj archeológa a zakladateľa slovenskej paleontológie.
Rímsko-katolícky kňaz aj napriek tomu, že nemal odborné vzdelanie v tomto odbore, ktorý sa systematicky venoval archeológii, už v tom čase si vyslúžil prezývku „slovenský Schliemann“. Vykopal a zachránil mamuta z Beše a tým položil základy slovenskej paleontológie.

foto Cesta casom 7 foto Cesta casom 8

Vedecko – popularizačný deň bol bohatý aj na sprievodné aktivity v interiéri a exteriéri sídelnej budovy SNK. Hlavným lákadlom bol „živý“ štvormetrový dinosaurus, ktorý sa pohyboval po knižnici. Moderné technológie 21. storočia nám umožnili pohladkať malé dinosaurie bábätko. Nedávni účastníci majstrovstiev sveta v LEGO® robotike z Kockovňa Teamu nám ukázali robotických dinosaurov a solárny systém. A nechýbali  ani ďalšie druho a treťohorné atrakcie, virtuálna realita a tvorivé dielne.

foto Cesta casom 9 foto Cesta casom 10

foto Cesta casom 11 foto Cesta casom 12

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Events calendar

December 2024
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

  logo DIKDA logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WDL logo