Ako sa brániť?
V poslednej dobe sa akosi príliš často stretávame so šikanou, ktorá sa neraz začína už v materskej škôlke. Žiaľ, väčšinou sa o nej dozvedáme až z médií, ktoré informujú už o fatálnych následkoch jej neriešenia. A pritom by stačilo, aby dieťa vedelo, za kým má ísť a ako sa brániť. Preto sme pre žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl a stredoškolákov pripravili 26. septembra 2024 podujatie Ako sa brániť? s kpt. PhDr. Ľudmilou Húskovou PhD. špičkovou preventistkou.
Týmto sa aj Slovenská národná knižnica pripája k tým inštitúciám, ktoré chcú prevenciou pomôcť zlepšiť prostredie v školách a pomôcť zraneným a zraniteľným. Hoci je šikanovanie v školskom prostredí diskutovanou témou, stále sa stretávame aj s jej neriešením či zľahčovaním. Dôvodom je možno aj fakt, že do riešenia sú zapojení nielen obeť a agresor ale aj spolužiaci, učitelia i rodičia.
Podujatie Ako sa brániť? - sa zameriava na osvetu a prevenciu šikany a kyberšikany v školskom prostredí. S kpt. PhDr. Ľudmilou Húskovou PhD. budeme hovoriť o náznakoch, prejavoch a najmä dôsledkoch. Jeho súčasťou budú aj fotografické materiály a videoukážky z jej terénnej praxe. Podujatie je určené žiakom 8. a 9. ročníka základných škôl a študentov stredných škôl. V ponuke sú dva termíny: 26. septembra 2024 od 8.30 do 10.hodiny a neskôr od 10.30 h do 12.hodiny. Na obe podujatia je potrebné vopred sa prihlásiť: +421 43 2451 199, +421 43 2451 240.
Ľudmila Húsková je poprednou sociálnou pedagogičkou a lektorkou v spomínaných oblastiach ale aj v oblasti ochrany pred domácim násilím. Zameriava sa na rôzne vekové skupiny. Jej pracovné skúsenosti vyústili do vydania dvoch úspešných kníh: „Šikanovanie a kyberšikovanovanie v praxi a „Šikanovanie a kyberšikanovanie mládeže“. Obe sú vlastne príručkami pre rodičov, učiteľov, školských psychológov a širokú verejnosť, aby vedeli rozpoznať a zachytiť prvé príznaky a signály. Veľkú váhu majú aj poviedky a príklady z praxe, ktoré sa v knihách nachádzajú.