Dokumenty SNK v digitálnej podobe: Liečim, liečiš, liečime ...
Liečiteľstvu sa ľudia venovali od nepamäti. Ľudové liečiteľky, ktoré ovládali silu liečivých rastlín a ich účinkami pomáhali ľuďom zbaviť sa ťažkostí, boli dokonca v stredoveku často označované za čarodejnice. „Posvätnou knihou“ liečiteľov a čarodejníc bol herbár. A jeho história je naozaj veľmi bohatá.
V stredoveku sa herbár chápal ako kniha o liečivých rastlinách a zaoberal sa popisom rastlín a ich liečivými účinkami. Stredoveké herbáre prinášali množstvo informácií o účinkoch bylín, ich príprave a použití v liečiteľstve ľudí i zvierat. Mali vysokú odbornú úroveň a v meštiackych domácnostiach sa používali ako praktické príručky k liečeniu či vareniu.
Najstarším herbárom vo fondoch Slovenskej národnej knižnice (SNK) je herbár Johannesa von Cubu Hortus sanitatis, ktorý bol vytlačený v roku 1485. Táto „záhrada zdravia“ poukazuje aj na niektoré stredoveké, často veľmi bizarné, lekárske metódy. Je bohato ilustrovaný ručne kolorovanými drevorezmi rastlín. „Ide o veľmi populárne dielo svojej doby, ktoré slúžilo ako encyklopédia všetkých vedomostí o rastlinách, ale aj zvieratách a mineráloch a ich využití v lekárstve. Vďaka národnému projektu Digitálna knižnica a digitálny archív spolufinancovaného z fondov Európskej únie digitalizujeme a ponúkame širokej verejnosti aj takéto veľmi hodnotné klenoty, ktoré inak môže vidieť len úzky okruh ľudí“, hovorí generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
K najvýznamnejším herbárom v SNK patrí aj Herbarius z roku 1486, ktorý je zaujímavý tým, že pri jednotlivých rastlinách sú ich rukopisné názvy napísané v bosniančine, niektoré aj v slovenčine alebo inom slovanskom jazyku.
Depozity SNK ukrývajú aj viac ako 410-stranový Kreuterbuch od otca botaniky a lekára Hieronymusa Bocka zo 16 storočia. Herbár obsahuje 477 drevorezových ilustrácií rastlín, ako aj index bylín, ovocia a stromov v latinčine a gréčtine. Dielo obsahuje aj register chorôb v nemčine.
Digitalizácia knižničných dokumentov zo zbierok SNK prebieha v špecializovanom pracovisku vo Vrútkach, ktoré je vybavené najmodernejšími špičkovými technológiami. Ukážky zdigitalizovaných herbárov, ako aj iných hodnotných a zaujímavých diel môžete nájsť na www.snk.sk alebo www.dikda.eu.
Zníženie krvného tlaku
Máme celý rad bylín, ktoré sú osožné proti zvýšenému odporu v krvnom obehu. Prvé miesto medzi nimi zasluhuje imelo. Tento na stromoch sa priživujúci krík zachová si zeleň aj cez zimu. Tieto jeho nápadné vlastnosti spôsobili, že imelo hrá v čarodejníctve všetkých národov významnú úlohu. V lekárstve sa používajú vetvičky imela. Vodný výťažok, získaný za studena, je účinnejší ako odvar. Za 4 kávové lyžičky vetvičiek necháme stáť v 2 dl vody 6 – 8 hodín, pijeme výťažok studený, denne 3 šálky. Zdá sa, že účinné látky imela sa ľahko rozkladajú, preto účinnosť drogy silne kolísa. Odporúčajú sa farmaceutické výrobky so stálou účinnosťou.
Druhá rastlina, ktorá sa s úspechom užíva proti zvápenateniu artérií, je cesnak. Cesnakovou vodou dá sa znížiť krvný tlak aj pokusne na zvieratách.
(Slovenský herbár, II. sväzok, 1946, str. 229 a 230)
Celá článok je dostupný na: http://dikda.eu/liecim-liecis-liecime/