Ľudovít Štúr sám o sebe
Výber z korešpondencie Ľudovíta Štúra
Martin, 23. októbra 2015 - Rok venovaný osobnosti Ľudovíta Štúra sa pomaly chýli ku koncu. Túto výraznú osobnosť sme na portáli dikda.eu spolu spoznávali cez jeho roly – od po vedomostiach prahnúceho študenta, ktorý sa vzdal lásky, cez zapáleného učiteľa, erudovaného jazykovedca, básnika, redaktora a vydavateľa novín, politika, ktorý slovné súboje vymenil za ozajstné boje počas revolúcie. Ukázali sme Vám ako v skutočnosti vyzeral tento mladoň slovenský a kde všade sa s ním dodnes stretávame.
Jeho život i dielo sme Vám predstavili cez zachované archívne dokumenty, tlače, fotografie a najmä spomienky iných. Teraz je ale na čase prenechať slovo aj samotnému Ludevítovi. Čo by nám o sebe ešte mohol povedať? Na rozdiel od iných spisovateľov, nám svoje životné osudy nezanechal spísané vlastnou rukou. V Literárnom archíve SNK sa zachovala jeho bohatá korešpondencia s rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi, úradmi. Začítajte sa s nami do listov, ktoré Štúr písal alebo diktoval. Aj zapísané medzi riadkami dokáže veľa prezradiť.
Možno sa Vám zapáči na chvíľu sa vrátiť k jazyku spred vyše 150 rokov a práve na listoch jedného z jeho kodifikátorov pozorovať zmeny, ktorými postupne prešiel. Budeme už na lúštenie štúrovskej gramatiky potrebovať slovník?
Ukážka z korešpondencie Ľ. Štúra s Pavlom Jozeffym z r. 1844 a Ctibohom Zochom z r. 1847 (Literárny archív SNK)
Začítajte sa s nami do rukopisov a zistite, ako sa napríklad vyvíjala situácia tesne po uzákonení spisovnej slovenčiny. Čo nasledovalo po odvolaní Ľ. Štúra, medzi študentmi obľúbeného učiteľa gramatiky (!) a dejepisu, z postu suplenta profesora Juraj Palkoviča. Alebo o čom Ľudovít Štúr písal v liste Jeho Veličenstvu Ferdinandovi V. pred zasadnutím uhorského snemu.
Celý článok s výberom z rukopismi listov Ľudovíta Štúra je dostupný na adrese: http://dikda.eu/ludovit-stur-sam-o-sebe/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.
[snk_web]