Inšpirujte sa vianočnými pohľadnicami a zdravicami z histórie
Martin, 21. decembra 2015 - Anjelik, zimná krajinka, dáma so šampanským ale aj nahé dietky a úryvky z kolied zdobili líc našich vianočných pohľadníc začiatkom 20. storočia. Rovnako aj partitúry vianočných kolied z druhej polovice 17. storočia, či vinše v dobovej tlači nájdete vo fondoch Slovenskej národnej knižnice (SNK).
Už starí Číňania a Egypťania si zvykli na Nový rok posielať krátke texty so zdvorilostným vinšom. V stredoveku najmä mnísi predávali počas Vianoc rytiny s kresťanskými motívmi, no kupovali si ich len zámožní ľudia. Postupne sa aj toto odvetvie „biznisu" začalo rozvíjať a ľudia prichádzali „vianočným pozdravom" na chuť. Vyrábali sa pozdravy rôznych motívov, nielen zasnežená krajinka hrala prím.
Vianočné pohľadnice z rokov 1909 – 1925 sú súčasťou pozostalosti Štefana Janšáka – archeológa, stavebného odborníka, diplomata, spisovateľa a cestovateľa. Bol významným štátnym úradníkom.
Ako si sviatočné obdobie Vianoc a Nového roka pripomínala slovenská tlač? Začítajte sa s nami do článkov časopisov Dennica, Kresťan či Vlasť a svet z konca 19. storočia.
Najstaršou českou vianočnou koledou je známa pieseň Narodil sa Kristus Pán – ktorá je známa už od čias husitov. A za tých päťsto rokov sa veľmi nezmenila – ani textovo ani nápevom. Vo fondoch SNK sa nachádza rukopisná podoba Cantus Catholici zhruba 2. polovice 17. storočia, ktorá má dve časti. Prvá pozostáva z prísne liturgických kompozícií latinských omší. V druhej prevažujú slovenské duchovné piesne, rozdelené podľa jednotlivých liturgických období cirkevného roka. V časti Počžinagi se pysně O Preradostnem Narozeny Sina Božiho Spasitele Nasseho Gežisse Krista sú aj piesne: Zwestugem wam radost prewelmi weliku; Angelowe, Angelowe gsu spiwalj; Narodil se Kristus Pan.
Celý článok a zdigitalizované materiály sú dostupné na adrese: http://dikda.eu/vianocne-pohladnice/
Slovenská národná knižnica všetkým praje príjemné prežitie vianočných sviatkov!