Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  

  • Štefan Osuský
  • Online digitálna knižnica
  • Slovenská národná knižnica - Online katalóg SNK


Vyšlo nové číslo časopisu Knižnica

Na stranách nového čísla nájdete opäť pútavé články, odborné informácie z knižnično-informačného odboru a správy o činnosti slovenských knižníc v uplynulom období. Aktuálne číslo nájdete tu. A čo si v ňom môžete prečítať?

Prinášame očakávanú druhú časť príspevku Ľ. Hrdinákovej a J. Fázika s názvom Perspektívy elektronického veku v kontexte sekundárnej orality. Samostatná rubrika je venovaná téme sprístupňovania kultúrneho dedičstva. Za príspevkom oboznamujúcim čitateľov s pripravovaným európskym projektom portálu obchodne nedostupných diel nasleduje prezentácia portálu digitálnych parlamentných knižníc, ktorý spoločnými silami spravujú krajiny Vyšehradskej skupiny a Rakúska. Osviežujúco pôsobí článok maďarského kolegu Szabolcsa Dancsa nazvaný Let the Sunshine In, and Let the Data Out! A  Revolution of Library Standards, Copyright. Autor v ňom na príkladoch zavádzania pravidiel RDA do katalogizačnej praxe a prijímania autorskoprávnych opatrení na sprístupňovanie osirelých diel v Maďarsku skúma, do akej miery sa v rámci týchto procesov uplatnili hlavné medzinárodné princípy katalogizácie – interoperabilita, otvorenosť a prístupnosť. Obsah čísla dopĺňajú biografické portréty viacerých osobností slovenského kultúrneho života (Vincent Hložník, Július Pašteka, Stano Dusík atď.), ako aj prehľad recepčných snáh vybraných dramatických a prozaických diel Petra Karvaša.

Archív časopisu Knižnica


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo