Milí čitatelia, pozývame Vás k otvoreniu vianočného darčeka – 4. čísla časopisu Knižnica. Pri jeho príprave sme opäť oslovili odborníkov z univerzitného a knižničného prostredia, ktorí poodkryli časť svojho vedeckého výskumu i bádania. Výsledkom je sedemnásť odborných štúdií a príspevkov, venovaných zaujímavým postrehom z oblasti knihovníctva, bibliografie, biografistiky i knižnej kultúry.
Zuzana Struháriková poodhalia potenciál výskumov používateľskej skúsenosti detí pri uplatňovaní participatívneho dizajnu v systémoch OPAC. V príspevku Juraja Valka zo Slovenskej národnej knižnice sa dozviete, aké zmeny priniesla novela zákona o povinných výtlačkoch. Rita Radó využitím vybraných ukazovateľov výkonnosti analyzovala Elektronické archívy a databázy periodík (EPA). Ide o systém správy archívov a zároveň národnú databázu webových stránok, ktorú vyvíja a spravuje Národná knižnica Maďarska.
Aktuálne informácie o stave knižničného fondu, používateľoch, výpožičkách, službách, ako aj o informačných technológiách, školských knihovníkoch a hospodárení školských knižníc predkladá Rozália Cenigová v Analýze stavu školských knižníc za rok 2019. Profesor Jagelovskej univerzity v Krakove Jacek Wojciechowski prináša prehľad zahraničných odborných titulov, ktoré sa zameriavajú na konečné segmenty knižnice, na komunikáciu a procesy čítania, teda v zásade na to, čo vyplýva z knihovníctva a knižničnej vedy.
Uverejňujeme aj druhú časť pútavej štúdie Anny Jónásovej s názvom TALVJ a slovanstvo v zrkadle dejín slovenskej literatúry, v ktorej upozorňuje na Thereziu Albertinu Louise von Jacob-Robinson, ako na „literárnu vedkyňu, lingvistku, slavistku a autorku umeleckej literatúry s priamym dosahom na popularizáciu jazykov, literatúry a ľudovej slovesnosti marginalizovaných slovanských národov“. S Luciou Licherovou z Univerzity Komenského sa vydáte po stopách českého exulanta Joachima Seelingera a jeho denníka, a s Jaroslavom Vlnkom preskúmate literárnu postavu Jozefa Maka s dôrazom na jeho status nemanželského syna.
Pridávame sa ku gratulantom k 50. výročiu udelenia štatútu „vedecká knižnica“, a to Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, ktorej históriu približuje Oľga Doktorová. Blahoželáme aj Mestskej knižnici v Bratislave. Jej najdôležitejšie okamihy a zmeny za 120 rokov fungovania prezentuje Michaela Kučová. Autorka v druhom príspevku zároveň informuje o zaujímavých témach, odporúčaniach, radách a názoroch, ktoré odzneli na celoslovenskom seminári Funkčný dizajn a moderná architektúra.
Peter Cabadaj poodhaľuje menej známu tvár Jozefa Cígera Hronského k 60. výročiu jeho úmrtia. Spomína aj na úspešnú ilustrátorku detských kníh Boženu Plocháňovú, ako i na Štefana Hanakoviča, významného slovenského bibliografa, historika, redaktora i katolíckeho aktivistu. Marek Rímsky približuje prínos veľkej osobnosti slovenského archívnictva – Ivana Chalupeckého a vo svojom druhom príspevku ponúka pútavý životopis Michala Lacka, významnej osobnosti slovenských gréckokatolíkov, ktorého vedecká práca dodnes ovplyvňuje mnohých historikov.
Celé číslo časopisu Knižnica.