Ustanovenia § 10, 11 a 51 autorského zákona č. 185/2015 Z. z. riešia v záujme uľahčenia masovej digitalizácie kultúrneho dedičstva problematiku tzv. osirelých diel. Uvedená právna úprava predstavuje transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/28/EÚ z 25. októbra 2012 o určitých povolených spôsoboch použitia osirelých diel do slovenskej legislatívy.
Za osirelé dielo sa podľa tohto zákona považuje
prvýkrát vydané alebo odvysielané v niektorom členskom štáte EÚ, ktorého autora alebo iného nositeľa práv (ďalej len „autor") nemožno určiť, alebo, ak bol určený, nemožno ho nájsť ani napriek dôslednému vyhľadávaniu a je uložené v zbierkach vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií alebo v zákonnom depozitári. Autora v takýchto prípadoch nie je možné kontaktovať za účelom uzatvorenia licenčnej zmluvy a získať tak súhlas na použitie diela.
Zákon č. 185/2015 Z. z. stanovuje zákonnú výnimku z povinnosti získať súhlas na použitie, tz. na vyhotovenie rozmnoženiny a sprístupňovanie osirelého diela verejnosti (§ 51). Osirelé dielo tak môžu bez súhlasu autora použiť knižnice, múzeá, galérie, archívy, školy, ale aj verejnoprávny vysielateľ či Slovenský filmový ústav, avšak výhradne na vzdelávacie a kultúrne účely a na plnenie úloh vo verejnom záujme. Zákon súčasne chráni práva autora, ktorý môže kedykoľvek ukončiť status osirelého diela a nárokovať si primeranú odmenu od používateľa tohto diela.
Na základe pravidla tzv. vzájomného uznávania statusu osirelého diela je dielo, ktoré sa považuje za osirelé v niektorom členskom štáte EÚ, uznané za osirelé aj v ostatných členských štátoch. Zdigitalizované osirelé diela sa tak budú môcť sprístupniť vo všetkých členských štátoch a nie je potrebné overovať status osirelého diela v každom členskom štáte osobitne.
Knižnice, školy, múzeá, galérie, archívy a iné kultúrne alebo vzdelávacie inštitúcie, sú pred použitím osirelého diela povinné vykonať dôsledné vyhľadávanie. Dôsledným vyhľadávaním sa rozumie získavanie informácií z príslušných zdrojov – zoznam odporúčaných zdrojov v dobrej viere na účely stanovenia, či je dané dielo osirelým dielom. Použitie takého diela bude môcť byť vykonané len v prípade, že toto vyhľadávanie bude neúspešné. To znamená, že oprávnená osoba na základe dôsledného vyhľadávania nedospeje k informácii o tom, kto je autorom a kde ho možno kontaktovať.
Osoba, ktorá vykonáva dôsledné vyhľadávanie, je zároveň povinná uchovávať záznamy o tomto vyhľadávaní a poskytnúť Slovenskej národnej knižnici buď prostredníctvom databázy osirelých diel, alebo písomnou formou na adresu Slovenskej národnej knižnice, príp. na emailovú adresu administrátora databázy dod@snk.sk
Slovenská národná knižnica tieto informácie postúpi Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO), orgánu zastupujúcemu práva duševného vlastníctva vo všetkých štátoch EÚ. Ten v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 386/2012 vedie a spravuje verejne prístupnú online databázu osirelých diel z celej Európskej únie.
Hlavným poslaním databázy osirelých diel, dostupnej na adrese https://euipo.europa.eu/orphanworks/, je predchádzať a zabraňovať možnému porušovaniu práv autorov osirelých diel. Prostriedkom naplnenia tohto cieľa je zhromažďovanie relevantných informácií o existujúcich osirelých dielach, ktoré sa nachádzajú v zbierkach kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií. Tieto informácie sa získavajú na základe dôsledného vyhľadávania a transparentným spôsobom sa sprístupňujú používateľom osirelých diel, autorom i širokej verejnosti.
Správu databázy na vnútroštátnej úrovni zabezpečuje Slovenská národná knižnica, ktorá schvaľuje záznamy o osirelých dielach, vedených a uchovávaných príslušnými kultúrnymi a vzdelávacími organizáciami, a vedie agendu s určenými alebo nájdenými autormi.
Dielo sa prestane považovať za osirelé, ak autor, ktorý záznam o tomto diele nájde v databáze osirelých diel, ukončí jeho status tým, že túto skutočnosť oznámi písomnou formou Slovenskej národnej knižnici. Toto oznámenie môže poslať na adresu Slovenskej národnej knižnice, alebo na emailovú adresu administrátora databázy dod@snk.sk. Súčasťou oznámenia autora musia byť
Slovenská národná knižnica nato zabezpečí, aby organizácia, ktorá osirelé dielo používa, vykonala v databáze zmenu statusu diela a ukončila jeho používanie. Autor diela má následne právo vyžadovať od príslušnej kultúrnej alebo vzdelávacej inštitúcie primeranú odmenu vyplývajúcu z používania jeho diela.
Slovenská národná knižnica
e-mail: dod@snk.sk
telefón: +421 43 2451 465
Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO)
https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/web/observatory/contact-us