Informačná výchova používateľov a exkurzie v SNK
Používateľom SNK ponúkame: Exkurziu v SNK, Online katalóg v praxi a Pomoc študentom pri písaní školských prác.
Exkurzia
V rámci exkurzie ponúkame výklad zameraný na poslanie Slovenskej národnej knižnice, stručný prehľad jej histórie, poskytovaných služieb a prehliadku priestorov, v ktorých sú služby používateľom poskytované.
Termín exkurzie je potrebné dohodnúť vopred.
V prípade záujmu verejnosti o exkurziu prosím vyplňte žiadanku na exkurziu - platí pre podujatia, ktoré sa uskutočňujú pravidelne prvý utorok v mesiaci.
Online katalóg v praxi
Cieľom informačnej výchovy je naučiť používateľov vyhľadávať v online katalógu Slovenskej národnej knižnice a ďalších zdrojoch informácií tak, aby potrebnú informáciu našli rýchlo a jednoducho.
Informačná výchova „Online katalóg v praxi“ je určená najmä študentom, ale aj všetkým záujemcom o zorientovanie sa v používaní knižničného Online katalógu.
Termín informačnej výchovy je potrebné dohodnúť vopred.
Kontakt:
Tel: +421 43/ 2451 467
Tel: +421 43/ 2451 442
Tel: +421 43/ 2451 445
email: reserse@snk.sk
Dezinformácie, Fake news a Hoaxy
Pokiaľ ste sa stretli s textom „Prosím zdieľajte inak tieto psíky zomrú !!!“, tak ste narazili práve na hoax. Hoax je podvodná, poplašná a hlavne falošná správa. Pokiaľ sa chytíte na takúto správu a začnete ju šíriť ďalej, v tom lepšom prípade sa vám niekto iba vysmeje za vaše zlé kritické myslenie a v horšom prípade môžete prísť o peniaze, dokonca si môžete v najhoršom prípade aj ublížiť. Ako sa tomu môžete vyvarovať, alebo dokonca pomôcť svojím kamarátom, ktorí uverili hoaxom? O tom sa budeme rozprávať na workshope a v podcastoch, ktoré nájdete umiestnené pod našim článkom.
S hoaxom, dezinformáciami a fake news sa bežne môžete stretnúť na sociálnych sieťach, alebo prostredníctvom reťazových e – mailov. Typickými znakmi takýchto správ, pri ktorých by sme si mali dávať pozor a kriticky myslieť sú napríklad:
• „Prosím zdieľajte ……“ - ako snaha šíriť hoax medzi čo najväčším počtom ľudí
• inak sa im niečo stane!!!!“ - snaha vyvolať čo najväčší nátlak na ľudí
• inak sa niečo stane šteniatkam, deťom, mačiatkam…!!! - snaha vyvolať u ľudí strach/ súcit
• toto musia vedieť všetci !!!“ - väčšinou snaha vyvolať u ľudí senzáciu, alebo ide o šírenie rady, ktorá je pre ľudí nevhodná.
Cieľom hoaxov je častokrát snaha o vyvolanie strachu, beznádeje, manipulovať s názormi ľudí, alebo šíriť falošné rady a názory. Ďalším cieľom hoaxov je urobiť si z ľudí srandu a nachytať ich. Hneď ako vám začne byť niečo podozrivé na Instagrame, Tik-Toku, Facebooku či v e- maile, môžete si informácie overiť na hoax.sk, kde nájdete zoznam aktuálnych zachytených hoaxov.
Ako postupovať pri ochrane pred Hoaxom:
• V prvom rade si zadefinujeme formuláciu typickú pre hoax : „Zdieľajte,…“ , „Prepošlite svojím priateľom…“
• Skontrolujeme ho na hoax.sk
• Nové objavené hoaxy môžeme na hoax.sk ohlásiť