O knižničných zbierkach v SNK
Slovenská národná knižnica (SNK) ako konzervačná a depozitná knižnica má množstvo úloh. Najdôležitejšou je získavať, sprístupňovať a ochraňovať domáce a zahraničné slovaciká pre ďalšie generácie. Slovaciká, teda dokumenty s jednoznačným vzťahom k Slovensku a Slovákom (autorské, územné, jazykové či obsahové), knižnica dopĺňa, odborne eviduje a spracováva.
Fond SNK ponúka v súčasnosti s viac ako piatimi miliónmi dokumentov široké spektrum študijného materiálu v oblastiach veda o vede, metodológia vied, teória kultúry, teória umenia, umenie všeobecne, knihovníctvo a informatika, bibliografia, bibliografická veda, muzeológia, biografistika, archívnictvo, filologické vedy, slavistika, literárna veda, dejiny literatúry, literárna kritika, teória literatúry, antropológia, etnografia, folklór, ľudová slovesnosť, divadlo, film, filozofia a náboženstvo, história, genealógia, heraldika, hudba, jazykoveda, písomníctvo, medicína, psychológia, výchova a vzdelávanie.
Dopĺňanie fondu SNK sa realizuje na základe zákona formou povinného výtlačku neperiodických a periodických publikácií a rozmnoženiny audiovizuálneho diela. Retrospektívne SNK získava domáce slovaciká z rezervných fondov, darovaním a kúpou. Pravidelne do jej fondu pribúdajú aj zahraničné neslovacikálne dokumenty.