Typografické médium
Slovenská národná knižnica Vás pozýva na medzinárodnú konferenciu Typografické médium ako objekt výskumu kníhkupeckej, vydavateľskej, tlačiarenskej a zberateľskej činnosti, ktorá sa bude konať 22. – 24. mája 2017 v Literárnom múzeu SNK.
pozvánka (pdf, 404.69 KB)
Slovak National Library is inviting you to the international conference Printing Medium as the Object of Research of Booksellers', Publishers', Printers' and Collectors' Activities, which will be held from 22nd to 24th May 2017 in Literary Museum SNL in Martin.
invitation (pdf, 404.69 KB)
Program / Programme
Program konferencie (pdf, 1.84 MB), verzia na tlač (pdf, 1.84 MB) / Program of the conference (pdf, 1.87 MB), print version (pdf, 1.67 MB)
Z konferencie / From the Conference
Medzinárodnú konferenciu Typografické médium... otvorila generálna riaditeľka SNK, Katarína Krištofová - účastníkom zaželala úspešné a najmä podnetné rokovanie. A. Klimeková z Odboru správy a spracovania HKD a HKF pripomenula predchádzajúcich 20 ročníkov konferencie o knižnej kultúre.
Odborníci na knižnú kultúru sa pri výskume vzácnych zbierok menia na detektívov - Farkas G. Farkas z Országos Széchényi Könyvtár v príspevku predstavil "Odyseu" sikuľkej kroniky a básnickej rukopisnej zbierky. Klaudia Túri (tiež Országos Széchényi Könyvtár) sa zaoberala čítanosťou uhorských kalendárov v 17. storočí. Prečo ľudia kupovali kalendáre, aj keď väčšina nevedela čítať?
Príležitostné tlače a ich význam pre vývin slovenskej literatúry akcentovali odborníci vo viacerých príspevkoch. L. Rišková z Ústavu slovenskej literatúry SAV predstavila príležitostnú meninovú báseň Zuzana babylonská od Bohuslava Tablica. Báseň, ktorá vychádzala zo starozákonného príbehu o cnostnej Zuzane, bola zrejme venovaná manželke a dcére Martina Laučeka, ktorý istý čas pôsobil v Skalici ako evanjelický farár. O. Vaneková (Ústav slovenskej literatúry SAV) zasa priblížila latinskú príležitostnú tlač Jána Jessenia z r. 1611.
Bližšie informácie o jezuitských metódach vyučovania latinčiny v 17. a 18. storočí poskytol príspevok C. Bíró z Országos Széchényi Könyvtár v Budapešti. Niektoré metódy by súčasným trendom moderného vzdelávania už asi nevyhovovali. Stále ale môžeme získať množstvo informácií z dokumentov a knižníc osobností, ako bol napríklad Vavrinec Čaplovič, zakladateľ Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne.
Aké zaujímavosti nájdeme v knižnej zbierke Ústavu dějin lékařství 1. LF Univerzity Karlovej v Praze alebo ako „tajné tlačiarne" ohrozovali verejný pokoj, keď ich vyšetrovanie ovplynilo aj cenzúru u nás - aj to sme sa dozvedeli od K. Andresovej z Karlovej univerzity a I. Kollárová z Ústrednej knižnice SAV. Slovensko, Európu a svet na starých mapách a v grafických vyobrazeniach historických dokumentov 15. až 18. storočia vo fondoch a zbierkach SNK predstavil Ľ. Jankovič, ktorý upozornil aj na vznikajúcu publikáciu s rovnakým názvom.
Vďaka príspevku M. Kaprálikovej sme spoznali muža, ktorý prelomil mýtus o nerentabilnosti slovenskej literatúry. EMSA alebo Edícia mladých slovenských autorov z rokov 1925 - 37 predstavila 28 mladých literátov a je spájaná najmä s redaktorom Jánom Smrekom, no nakladateľ Leopold Mazáč je tiež pojmom v oblasti propagácie našej literatúry. Za takmer povinnú súčasť domácej knižnice už možno považovať aj Prostonárodné slovenské povesti alebo tzv. Dobšinského rozprávky s ilustráciami Martina Benku vydané v r. 1958. J. Pacálová z Ústavu slovenskej literatúry SAV z jazykovedného hľadiska porovnávala editorské zásahy E. Paulinyho s redakciou predchádzajúcich vydaní povestí.
Zameranie / Agenda
Cieľom konferencie je predstaviť knihu ako typografické médium, ktoré je objektom umeleckého, vydavateľského, tlačiarenského, kníhkupeckého úsilia, a tiež zberateľského záujmu.
Tematické okruhy konferencie:
- zloženie a pôvod písacej látky (pergamen, handrový papier, strojový papier), producenti papiera, vývoj a používanie vodoznaku a priesvitky;
- typografická úprava knihy: typy písma, grafika, knižná výzdoba a ilustrácie;
- činnosť tlačiarov, vydavateľov, kníhkupcov, vzťahy medzi nimi navzájom aj s osobnosťami ich doby;
- zberatelia: súkromní zberatelia, korporácie, významné osoby a knižné zbierky, miesto ich uloženia, ich vývoj a súčasný stav;
- privítame aj ďalšie príspevky k dejinám knižnej kultúry.
Konferencia poskytne priestor na stretnutie vedeckých pracovníkov z pamäťových inštitúcií – knižníc, múzeí, archívov a vysokých škôl, akadémií vied, ktorí v interdisciplinárnom pohľade na problematiku predstavia aktuálne odborné poznatky a výsledky výskumu z oblasti dejín knižnej kultúry a príbuzných tém.
Jazyk konferencie: slovenský, český, anglický.
Príspevky z konferencie budú uverejnené v recenzovanom zborníku Kniha 2017.
One of the aims of the conference is to introduce a book as a printing medium and as an object of efforts of printers, publishers, booksellers and interest of book collectors.
The conference will be focused on:
- issue of origin and structure of material (parchment, felt paper, mass produced paper), paper producers, development and using of watermarks;
- typography: fonts, graphic design of books and book decorations and illustrations;
- activities of printers, publishers and booksellers and relationships among them as well as with other important persons of their period;
- book collectors: private book collectors, corporations and important persons and also book collections, their development and current state;
- papers about history of book culture even if they introduce not listed topic will be welcomed too.
The conference will provide space for meeting of researchers from memory institutions such as libraries, museums, archives and universities, academies of science who will present recent scientific results in the field of history of book culture and associated scientific fields.
Conference languages: Slovak and English
Papers from the conference will be published in the reviewed proceedings Kniha 2017.
Registrácia / Registration
V prípade, že Vás téma zaujala a chcete na konferencii vystúpiť so svojím príspevkom, zašlite prosím návratku s názvom príspevku a krátkou anotáciou (doc, 19 KB) najneskôr do 30. 3. 2017 na kontaktnú e-mailovú adresu.
Please send your application with the title of your paper and brief abstract (doc, 19 KB) until 30th March 2017 on the contact e-mail address.
Kontakt / Contact
V prípade akýchkoľvek otázok o konferencii Typografické médium*, nás neváhajte kontaktovať:
If you are interested in the conference, you can contact us:
- e-mail adresa / email address: daniela.skulova(at)snk.sk
- poštová adresa / mailing adress:
Slovenská národná knižnica Odd. spracovania HKD a HKF Námestie J. C. Hronského 1 036 01 Martin Slovenská republika |
Slovak National Library Historical Book Documents and Historical Book Collections' Processing Dept. Námestie J. C. Hronského 1 036 01 Martin Slovak Republic |
- telefón / telephone: +421 43 2451 344
Kde nás nájdete: / Where you can find us: