Europeana
Europeana
Europeana – európska online knižnica, múzeum a archív v jednom
2008 - spustená Europeana ako súčasť iniciatívy i2010: Digitálne knižnice, v ktorej si Európska komisia vytýčila cieľ sprístupniť bohaté a rozmanité európske kultúrne a vedecké dedičstvo všetkým na internete. Ako priestor pre „stále virtuálne výstavy“ diel, ktoré sa nachádzajú na celom kontinente, Europeana prispieva k šíreniu kultúry členských štátov a do popredia stavia spoločné prvky. Sídlo kancelárie Europeany sa nachádza v Holandskej národnej knižnici.
2010 - implementovaná nová verzia Europeany s prístupom k viac ako 10 miliónom digitálnych objektov.
2011 - plné sprevádzkovanie Europeana.eu so zdokonalenými multilingválnymi prvkami a vlastnosťami sémantického webu, budovaného na princípe open source nástrojov.
Projekt je financovaný z programu Európskej komisie eContentplus a používa technológie vyvinuté počas trvania príbuzných projektov financovaných z programov Európskej komisie.
Ide o "tematickú sieť", ktorá spája viac ako 150 partnerov z oblasti pamäťových inštitúcií (knižnice, múzeá, archívy a audiovizuálne zbierky).
Za výber obsahu na digitalizáciu a doplnenie do Europeany sú zodpovedné členské štáty a ich kultúrne inštitúcie v súlade s národnými politikami v oblasti kultúry.
Jednou z hlavných výziev Europeany je začlenenie materiálov, na ktoré sa vzťahujú autorské práva.
Portál Europena - možnosti pre používateľa:
- prístup k zdrojom pamäťových inštitúcií i osobných či rodinných zbierok (projekt Europeana 1914-1918) z rôznych krajín Európy cez 1 propoužívateľsky orientované rozhranie
- vyhľadávanie informácií v rozličných formátoch dokumentov (textový, zvukový, audiovizuálny a obrázkový záznam)
- možnosť porovnávania rozličných náhľadov na spoločnú európsku históriu a kultúru v rozličných krajinách
- vyhľadávanie v materinskom jazyku
Čiastkové projekty Europeana, do ktorých sa Slovenská národná knižnica zapojila:
- Europeana 1914 - 1918 (2013 - 2014) - príbeh 1. svetovej vojny, vyrozprávaný cez zdigitalizované artefakty z osobných rodinných archívov a individuálne príbehy účastníkov tzv. Veľkej vojny pri príležitosti 100. výročia jej vypuknutia
- EuropeanaTravel (05/2009 - 04/2011) - projekt digitalizácie a sprístupnenia obsahu s väzbou na cestovanie a turizmus (mapy, kartografické, geografické a cestopisné dokumenty)
- EuropeanaAwareness (01/2012 - 01/2015) - program Nadácie Europeana zameraný na zvýšenie povedomia o európskej iniciatíve Digitálna agenda Europeana, na podporu jej využitia širokou verejnosťou (celoživotné vzdelávanie, genealógia, kultúrna turistika a osobný výskum) a podporu kultúrnych inštitúcií, aby pokračovali v poskytovaní svojho digitálneho obsahu.