Členstvo
Slovenská národná knižnica je členom týchto domácich a medzinárodných organizácií:
ICOM (International Council of Museums). Medzinárodná rada múzeí je celosvetová organizácia, ktorej hlavným cieľom je zachovávanie a ochrana celosvetového kultúrneho dedičstva. Ide o jedinú medzinárodnú organizáciu, ktorá zastupuje múzeá a muzeálnych pracovníkov. Od roku 1946 pomáha svojim členom napĺňať ich poslanie, ktorým je ochrana a šírenie kultúrneho dedičstva. Združuje viac ako 32 000 členov a tvoria ju národné výbory, ktoré zastupujú 136 krajín, a medzinárodné výbory združujúce muzejných pracovníkov z celého sveta na základe špecializácie. Sekretariát ICOM sídli v budove UNESCO v Paríži.
Zväz múzeí Slovenska (ZMS) pôsobí ako záujmové profesijné združenie múzeí na Slovensku. Jeho poslaním je presadzovať a rozvíjať záujmy múzeí, koordinovať činnosť múzeí, podporovať múzejníctvo na Slovensku.
SANET (Slovak academic network) je národná organizácia pre sieťovanie výskumu a vzdelávania na Slovensku. Jej cieľom je zabezpečenie prevádzky dátovej siete SANET a poskytovanie ďalších telekomunikačných a informačných služieb najmä pre akademickú, t.j. vedecko-výskumnú, univerzitnú a vzdelávaciu sféru v Slovenskej republike.
CENL (The Conference of European National Librarians). Konferencia európskych národných knižníc je sieť 46 národných knižníc v 45 európskych krajinách. Od roku 1987 CENL pracuje na presadzovaní veci európskych národných knižníc, čím posilňuje ich osobitnú úlohu pri zachovávaní kultúrneho dedičstva kontinentu a jeho sprístupnení všetkým.
Consortium UDC (UDC). Konzorcium UDC je organizácia založená s cieľom riadiť vývoj a šírenie univerzálnej desatinnej klasifikácie v najlepšom záujme jej používateľov. Konzorcium bolo založené Medzinárodnou federáciou pre dokumentáciu (FID) a vydavateľmi holandského, anglického, francúzskeho, japonského a španielskeho vydania. Konzorcium prevzalo vlastníctvo univerzálneho desatinného triedenia 1. januára 1992. Konzorcium má strategické, riadiace a propagačné povinnosti súvisiace s MDT.
ISMN (International Standard Music Numbering). Medzinárodná agentúra pre štandardné číslovanie hudobnín pre medzinárodné štandardné číslovanie hudobnín je v Slovenskej národnej knižnici v Martine. Systém ISMN sa začal v Slovenskej republike používať v roku 2008. Vrcholným celosvetovým orgánom je Medzinárodná agentúra ISMN so sídlom v Berlíne.
ISBN (International Standard Book Number). Medzinárodná agentúra ISBN začala v Slovenskej republike fungovať v roku 1989, kedy bol zavedený v SR štandard prideľovania. Jeho cieľom jednoznačne identifikovať konkrétny titul alebo určité vydanie titulu konkrétneho vydavateľa. Úlohou agentúry je zabezpečiť evidenciu prideľovania správnych čísel ISBN publikáciám, ktoré vznikajú v slovenských vydavateľstvách. Medzinárodná agentúra ISBN sídli v Londýne a združuje národné agentúry.
IFLA (International Federation Library Association). Medzinárodná federácia knižničných asociácií a inštitúcií je medzinárodný orgán zastupujúci záujmy ľudí, ktorí sa spoliehajú na knižnice a informačných profesionálov. Bola založená 30. septembra 1927 na výročnom stretnutí Britskej asociácie knižníc v Edinburghu v Škótsku a oficiálne začala v roku 1929 s 15 členmi z 15 krajín. Teraz máme viac ako 1500 členov a pridružených spoločností z približne 150 krajín sveta.
CERL (Consortium of European Research Libraries). Konzorcium európskych vedeckých knižníc je konzorcium výskumných knižníc, predovšetkým v Európe, ktoré uľahčuje prístup historikom so záujmom o históriu knihy poskytovaním online zdrojov. Organizácia tiež poskytuje granty knihovníkom, organizuje semináre a workshopy a od roku 1998 vydáva periodikum CERL Papers.