Odbor Ochrany fondov má v kompetencii komplexnú starostlivosť o fyzický stav fondov Slovenskej národnej knižnice a na základe dohody reštauruje aj vzácne zbierky ostatných slovenských knižníc. Úlohou odboru je pasívna a aktívna ochrana fyzického stavu zbierok Slovenskej národnej knižnice, ktorá pozostáva z:
Pracovisko sa podieľa na komplexnej ochrane zbierok pri prevencii rizík a riadení situácií počas živelných pohrôm a havarijných udalostí. Analýzou stavu fondov sa určí vhodný spôsob a postupy ochrany. Ochrana fondov sa aktívne zapája do rezortnej, mimorezortnej a medzinárodnej spolupráce v oblasti výskumno-vývojovej činnosti, reštaurovania a konzervovania. Nadväzuje spoluprácu s renomovanými národnými inštitúciami, ako sú Národný archív a Národná knižnica v Prahe, Slovenská technická univerzita, Vysoká škola výtvarných umení, Getty Conservation Institute a ďalšie vedecké pracoviská doma i v zahraničí.
Ak nám chcete položiť otázku, týkajúcu sa ochrany fondov - vyplňte nasledujúci formulár.
Pre záujemcov o bližšie informácie o ochrane fondov, výskume i praktických otázkach reštaurovania a konzervovania, SNK organizuje medzinárodnú konferenciu Remeslo a kniha (II. ročník, marec - apríl 2020).
Odbor Ochrany fondov má štyri oddelenia:
Pracovisko zabezpečuje proces prípravy, kontroly a čistenia dokumentov pre procesy chemického ošetrenia a digitalizácie. Čistiaca linka zabezpečuje povrchové čistenie a odprašovanie dokumentov (kompatibilita aj pre archívne objekty neštandardných rozmerov), pomocou poloautomatických čistiacich zariadení, ktoré obsahujú samostatné odsávacie zariadenie.
Požadované kritériá prípravy objektov do procesu digitalizácie sú:
Komplexne zabezpečuje realizáciu konzervačných technológií vo fondoch SNK. Na základe dohody reštauruje aj vzácne zbierky ostatných slovenských knižníc, príp. iných pamäťových a fondových inštitúcií (napr. Lyceálna knižnica v Kežmarku). Na základe vstupných analýz sa zdokumentuje pôvodný stav dokumentu a vypracuje reštaurátorský zámer, podľa ktorého sa postupuje pri záchrane daného dokumentu (určujúce faktory: použité materiály, rozsah poškodenia, kyslosť papierového nosiča, atď.). Celý proces reštaurovania, použité chemikálie a materiály sú zdokumentované v reštaurátorskom protokole.
Oddelenie rozpracovalo a realizuje technológiu dolievania chýbajúcich častí papierových dokumentov.
Pracovisko sa podieľa aj na reštaurovaní našich najstarších a najvzácnejších písomných pamiatok tak, aby sa nestratila ich historická identita a boli dostupné pre verejnosť. Zabezpečujú sa podmienky pre zhodnotenie stavu a životnosti týchto fondov v knižniciach. Pri niektorých dokumentoch sa zabezpečuje komplexná reparácia dokumentu ako celku bez rozoberania knižnej väzby a knižného bloku tzv. reštaurovanie in situ.
Oddelenie zabezpečuje:
Oddelenie vytvára aj verné kópie vzácnych dokumentov - tzv. faksimile, ide o najbezpečnejší a najpožadovanejší spôsob prezentácie vzácnych umeleckých diel. Jeho zhotovenie je náročné z finančného, časového, ale najmä z umeleckého hľadiska.
Fotogaléria: Proces reštaurovania dokumentov - pre zväčšenie kliknite na obrázok
Vykonáva výskumno-vývojovú činnosť v oblasti ochrany papierových nosičov informácií. Navrhuje a pripravuje podklady pre legislatívne, koncepčné a metodické materiály. Analyzuje vývoj technológií v oblasti procesov masovej ochrany fondov – vodnej a nevodnej deacidifikácie, sterilizácie, kontroly kvality a samotnej účinnosti vybraných postupov a procesov. Rieši národné a medzinárodné výskumno-vývojové projekty a navrhuje možnosti participácie Slovenskej národnej knižnice v nich. Oddelenie prezentuje výsledky svojej práce na národných a medzinárodných seminároch a konferenciách. Spolupracuje s ostatnými pracoviskami ochrany pri tvorbe metodologických materiáloch a pôsobí ako poradenské centrum ochrany papierových nosičov aj pre ostatné pamäťové a fondové inštitúcie.
Riešené projekty:
Využitie SurveNIR systému v procese výberu dokumentov do konzervačných technológií Hodnotenie a príprava knižničných dokumentov
KNIHA SK - riešenie ukončené v roku 2008
Zabezpečuje trvalé uloženie slovacikálneho fondu Slovenskej národnej knižnice, ktorého úlohou je definitívne zachovanie jedného exemplára každej slovacikálnej tlače, pre budúce generácie v originálnej podobe. Ochraňuje a trvalo uchováva národný konzervačný fond, tlačenú a netlačenú periodickú a neperiodickú produkciu.
Zodpovedá za štandardné podmienky uloženia fondov v depozite a preventívnu starostlivosť o ne.
Zabezpečuje výber a samotnú prípravu dokumentov pre digitalizáciu a konzervovanie na základe katalogizačného spracovania. Vykonáva výber dokumentov z hľadiska ich duplicity a zabezpečuje revíziu fondov Slovenskej národnej knižnice. Zabezpečuje výpožičky dokumentov určených na digitalizáciu v knižnično-informačnom systéme a evidenciu v digitalizačnom workflow.
Zabezpečuje prípravu a realizáciu preventívnych opatrení proti haváriám a živelným pohromám.
Zabezpečuje komplexné informácie pre odborných a vedeckých pracovníkov, študentov a širokú verejnosť.