Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (11. – 17. júna 1917)
Okrem vojenských nepriateľov, hladu a chudoby má Rakúsko – Uhorsko aj iného veľmi dôležitého nepriateľa, ktorý kosí na bojisku aj v zázemí. V Liptovskom sv. Mikuláši hľadajú zásoby uhlia a v Taliansku sa obrom narodili trpaslíčie deti. Aj toto sa dozviete z tlače, ktorá vyšla presne pred sto rokmi. My noviny, ktoré vyšli medzi 11. až 17. júnom 1917, nazývame „storočné noviny".
Najväčším nepriateľom krajín, ktoré sú zapojené do I. svetovej vojny, sú pohlavné choroby – spôsobujú totiž takmer rovnaké škody, ako zbrane na bojisku. Až sa tomu človeku veriť nechce. Nuž, ale písali to mienkotvorné Národnie noviny zo 14. júna 1917, tak asi niečo na tom pravdy bude.
Národnie noviny zo 14. júna 1917, str. 1
V Rakúsko-Uhorsku sa schyľuje k rozpadu, len tí najvyšší sa teda tvária, že isto nie. Po 200-tisícovej demonštrácii za volebné právo a zániku starej vlády, bola menovaná nová vláda: nuž, a opäť samý Maďar... Za všetky noviny vyberáme Slovenské ľudové noviny z 15. júla 1917, ktoré informujú aj o personálnych zmenách na čele ruskej armády. Meno nového hlavného veliteľa nebolo našim vojakom vôbec neznáme. Ešte pred rokom totiž v 4. rakúsko-uhorskej armáde bojovali proti tzv. Brusilovovej ofenzíve.
Slovenské ľudové noviny z 15. júna 1917, str. 2
Prelistujte si noviny z roku 1917, ktoré Vám prezradia aj to, aká zlomyseľnosť prírody si našla dvoch "obrov" či čo hľadajú mocní na Liptove. Viac zaujímavostí nájdete na adrese: http://dikda.eu/category/100-rocne-noviny/