Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (18. - 24. júna 1917)
Vojnová vrava neutícha, ale volení zástupcovia majú iné problémy - riešia svoje platy a ich úpravu ako inak smerom nahor. Naopak chudoba sa popri obmedzeniach musí tešiť z maličkostí - v diaľke jej už rozvoniava tzv. válečná káva. V zámorí ale plánujú ďalej do budúcnosti a kreslia novú mapu Európy po vojne. Budú na nej mať svoje miesto aj Slováci? Prelistujte s nami noviny spred 100 rokov a dozviete sa viac zaujímavostí, ktoré hýbali svetom našich prarodičov.
V čase, keď si bežní ľudia uťahujú opasky, zákonodarcovia si ich budú upravovať opačným smerom. Dôvod? V pléne sa našiel iba jeden odvážny - Posledný Mohykán alebo Don Quijote, ktorého prevalcoval názor väčšiny. Jeho meno je ale zapísané na stránkach Slovenských ľudových novín z 22. júna 1917.
Slovenské ľudové noviny, 22. júna 1917, str. 3
No stále platí, že nomen-omen alebo názov predáva a týmto marketingovým pravidlom sa riadili výrobcovia pracieho prášku už pred 100 rokmi. Veď ktorá gazdinka by odolala praciemu prášku "Peresám", od ktorého je "prádlo aj bez prania krásne, biele"?
Slovenské ľudové noviny, 22. júna 1917, str. 3
Správy o ďalších komoditách, ktorých je vďaka vojne nedostatok, sú dobré i zlé. Tá zlá bude mať dosah určite aj na noviny, pretože v ružomberskej papierni "šacujú škody" po požiari a cena papiera zrejme pôjde hore. Na druhej strane kávičkári už rátajú dni, kedy sa do obchodov dostane káva, síce tzv. válečná, ale predsa. Jej zloženie a ďalšie zaujímavé informácie spred 100 rokov Vám prezradia noviny, ktoré čítavali naši prastarí rodičia - viac na http://dikda.eu/category/100-rocne-noviny/