Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (17. – 23. septembra 1917)
Otcovia nezaopatrených detí a jediní živitelia rodiny majú byť podľa cisárskeho nariadenia umiestnení mimo dosahu nepriateľa. Ako nenápadne dosiahnuť pomaďarčenie celej slovenskej dediny, kde bol v roku 1917 najstarší strom na Zemi a príbeh nešťastnej ženy, ktorá si uvarila obed na tisíckorunáčke. Aj to sa dozviete v novinách spred sto rokov, ktoré vyšli medzi 17. a 23. septembrom 1917.
Národnie noviny z 18. septembra 1917 píšu o dokončení pomaďarčenia slovenskej dediny Čemer, ktorá sa nachádzala pri Bratislave. Dedina bola maďarsko-nemecko-slovenská, no zakázaním bohoslužieb v slovenskom jazyku padla aj posledná slovenská aktivita v obci, ktorú už M. Korabinský označil vo svojom atlase z roku 1786 za slovenskú.
Národnie noviny z 18. septembra 1917, str. 1
Peniaze plodia peniaze, bieda biedu – hovorí stará múdrosť. Platí to doslova o ženičke, ktorá predajom koňa zarobila 1600 korún. Dlho sa však peniaze u nej neohriali – a to doslova. Nešťastnica tisíckorunáčku ukryla do pece (!!!) a potom na nej uvarila obed. Do banky prišla už len s kôpkou popola, no za nový peniaz jej ju nezmenili. Zasmejete sa na tom cez slzy v Slovenských ľudových novinách z 21. septembra 1917.
Slovenské ľudové noviny z 21. septembra 1917, str. 2
Kráľ miesto toho, aby už konečne „zakázal" vojnu, zakázal radšej púšťať na front otcov viacdetných rodín a jediných synov-živiteľov rodičov a tým, ktorí sa z frontu vrátili ako invalidi zasa u nás vrchnosť povolila učiť. Tieto aj ďalšie zaujímavosti, ktoré hýbali svetom našich prarodičov si môžete prečítať na adrese: http://dikda.eu/category/100-rocne-noviny/