Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (10. februára – 17. marca 1918)
Po vojne má v Uhorsku vzniknúť päť nových univerzít, no slovenská nebude ani jedna. V Uhorsku platí zákaz pílenia dlhého dreva. Výprava Ernesta Shackletona na Južný pól sa nevydarila a po dvoch rokoch sa vrátil sklamaný domov. Mier už podpísalo Rusko i Ukrajina a domov sa pomaly vracajú vojaci. Jedno uhorské mestečko zdanilo hranie kariet. Aj toto sa dočítate v 100 ročných novinách, ktoré vyšli medzi 10. februárom a 17. marcom 1918.
Mesačník Živena z februára 1918 si povesťou Aloisa Jiráska pripomína vtedy 230. výročie úmrtia Juraja Jánošíka, národného hrdinu. Povesť je určená deťom a farbisto opisuje jeho život. Samozrejme, ako to už v lyricko-epickej dráme chodí, nechýba ani staré známe: „daj bohu dušu a nám peniaze" :-)
Živena z februára 1918, str. 33
Robotnícke noviny zo 14. februára 1918 informujú, že Rusko zložilo zbrane a oficiálne demobilizuje svoju armádu. A pomaly sa vracajú domov vojaci aj zajatci. Vraj ich bolo v Rusku vyše 100 tisíc. Informujú o tom Slovenské ľudové noviny z 8. marca 1918. Ministerstvo vnútra sa rozhodlo, že každému navrátilcovi venuje civilné oblečenie zdarma. Či oblečenie dostal aj spisovateľ Jozef Gregor – Tajovský, ktorý v ruskom zajatí napísal napríklad Malý slovenský zemepis (1918), nevieme. Svoje spomienky na boje na ruskom fronte, ale spísal neskôr ako Rozprávky z Ruska, Rozprávky o československých légiách v Rusku či Na front a iné rozprávky.
Slovenské ľudové noviny z 8. marca 1918, str. 3
Začítajte sa s nami do zaujímavostí a káuz, ktoré hýbali spoločnosťou pred 100 rokmi, ktoré Vám budeme postupne prinášať na http://dikda.eu/category/100-rocne-noviny/