Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (1. júna - 15. júna 1920)
Maďari konečne podpísali mierovú zmluvu. Na návštevu Československa sa chystá spisovateľ Herbert G. Wells – otec science fiction. Hoci je v Bratislave nedostatok bytov, môžeme pri bohoslužbách používať československý jazyk. Nuž, nemôžme mať všetko naraz….no a necelé dva roky po celonárodnej tragédii tento svet opustil aj Pavol Štefánik, brat generála Milana Rastislava. Aj toto sa udialo medzi 1. a 15. júnom 1920 – teda v čase, kedy vyšli naše storočné noviny.
Aké sú príčiny bytovej núdze v Bratislave? Situáciu rieši Slovenský denník z 3. júna 1920. Nielen mesto a štát by mali stavať byty, ale aj banky a tí majetnejší by si ich mohli odkúpiť.
Slovenský denník 3. júna 1920, str. 2
Slovenské hlasy z 10. júna 1920 sumarizujú, čo stratilo Maďarsko podpisom Trianonskej zmluvy. Nielen, že 70 % svojho územia a 60 % obyvateľstva, ale k tomu zdroje príjmov – kúpele, ornú pôdu, väčšinu železníc a všetky lesy. Z tkáčskeho rozvinutého priemyslu mu ostalo len slabých 15 % fabrík. Okrem toho, sankcie sa chovajú aj poľnohospodárskych zvierat a dobytka.
Slovenské hlasy 10. júna 1920, str. 4
Pápež dovolil používať čs. jazyk pri bohoslužbách. Anlický spisovateľ Wells na ceste do našej krajiny.
Začítajte sa do aktualít spred 100 rokov, ktoré čítali možno aj vaši prastarí rodičia a pozrite sa na historické udalosti, cez autentické denníky, týždenníky a mesačníky na adrese http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pre-100-rokmi-1-maja-15-maja-1920/
Vďaka digitalizácii #dokumenty_ozivaju na portáloch snk.sk, dikda.eu, http://dikda.snk.sk a na sociálnych sieťach. Prajeme príjemné čítanie.