Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (20. - 26. júla 1914)
Napätie v Európe buble. Aby sme túto informáciu spresnili, nereagujeme na udalosti, ktoré sa v súčasnosti odohrávajú v súvislosťami s ukrajinskými nepokojmi, ale cestujeme v čase o sto rokov späť k vážnej situácii na Balkáne.
Rakúsko-Uhorsko zaslaním ultimáta Srbsku spustilo ďalšiu lavínu. No nie tú z blata a kamenia, ktorá sa prehnala Malou Fatrou pred pár dňami po vyčíňajúcich dažďoch, ale lavínu svetovej vojenskej mobilizácie a zbrojenia na rozpútanie Veľkej vojny. Pozývame vás, aby ste spolu s nami prostredníctvom 100-ročných novín s vydaním 20. – 26. júla 1914 sledovali vývoj kľúčových rozhodnutí svetových mocností a nemilé Jóbove zvesti.
Nedeľňajší Slovenský denník tesne pred vypršaním ultimáta približuje kulminujúce napätie a nejasnosti, ako sa Srbsko, vzhľadom na požiadavky monarchie, rozhodne. Noviny špekulujú o prijatí nóty Srbskom kvôli predošlej účasti na dvoch vojnách a vysilení krajiny. Iné zas hovoria o ruskej podpore Srbska, ktorá môže viesť k nedodržaniu ultimáta, alebo o dlhotrvajúcich vyhrotených vzájomných vzťahoch európskych krajín smerujúcich k plánovanému konfliktu.
Slovenský denník, 26. 7. 1914, s. 1, 4
V nedeľu večer však Slovenský denník distribuuje svoje ďalšie, mimoriadne vydanie s rozsudkom, pre vtedy ešte nejasne dlhé obdobie. Rakúsko-Uhorsko neakceptuje odpoveď Srbska na ultimátum. Je tu vojna! Začína sa všeobecná mobilizácia.
Slovenský denník – mimoriadne vydanie, 26. 7. 1914
Ak sa na začiatok I. svetovej vojny pozrieme cez zúžený obzor, tak môžeme povedať, že svetový konflikt sa začal prvým výstrelom zbrane z ruky tohto muža. Gavrilo Princip sa práve v pohnutom čase 25. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko čochvíľa vyhlási vojnu Srbsku, dožíva 20. narodenín. Rukou Gavrila Principa vzišli z vojny tiež prvé tri siroty po arcivojvodovi Františkovi Ferdinandovi d´Este a vojvodkyni Žofii Chotkovej. Nehovoriac o štvrtom dieťati, ktoré v čase smrti nosila vojvodkyňa pod srdcom. Rozdielne názory na čin Gavrila Principa ho pomenúvajú od vraha, srbského nacionalistu, figúrku tajnej služby až po národného hrdinu, ktorý sa vzoprel monarchii a útlaku. Princip bol súčasťou organizácie Čierna ruka, ktorá chcela zjednotiť všetkých Srbov. Po vražde sa mu nepodarilo zabiť kyanidom. Ako mladistvého ho neodsúdili na trest smrti, ale na maximálny trest 20 rokov vo väzení. Dlho tam však nepobudol, v českom Terezíne totiž zomrel na tuberkulózu kostí 28. apríla 1918 vo veku 23 rokov.
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník;
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet;
- mesačník: Živena.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-20-26-jula-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.