Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (27. júla – 2. augusta 1914)
Rakúsko-uhorská monarchia na čele s Františkom Jozefom I. vyhlásila vojnu Srbsku. Po nesplnení stanoveného ultimáta sa rozhodol panovník vykročiť do ďalších, neistých dní oficiálnym potvrdením vojenského ťaženia.
Tohto týždňovým vydaním 100-ročných novín od 27. júla do 2. augusta 1914 sa hlasno ozývala rozhodná vojnová nóta monarchu a nastala všeobecná mobilizácia. Pozrite sa spolu s nami naprieč novinami o prvých dňoch vojny.
Slovenské noviny, 31. 7. 1914, s. 1
Na príhovor panovníka nadviazala svojím ohlasom k národu Uhorská kráľovská vláda, ktorá vyzývala národ k obetavej láske ku vlasti a mužskej cnosti postaviť sa vo vojne. Kabinet očakával pomoc od každého, aj od spoluobčanov nemaďarského jazyka. Vidíte v apeli vtedajších politikov na obstátie vo vlasteneckej vernosti nejaké dnešné paralely?
Slovenské noviny, 29. 7. 1914, s. 1
Začalo sa s mobilizáciou. Na boj sa pripravili vojenské pluky, no do zbrane museli povinne narukovať tisíce záložníkov. Znamenalo to, že všetci, čo kedysi konali vojenskú službu a ich vek bol v rozmedzí 19 – 42 rokmi, museli narukovať. Výnimkou boli zatiaľ tí muži, ktorí vojenskú službu nikdy neabsolvovali a nevzťahuje sa na nich špeciálna požiadavka plynúca z ich povolania. Ako prezradili ďalšie správy, mobilizovali aj iné krajiny. Vyhlásená všeobecná mobilizácia sa rozbehla v Rusku a Nemecku.
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník;
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-27-jula-2-augusta-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.