Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (3. - 9. augusta 1914)
Tento týždeň je týždňom rezolútnych rozhodnutí. Pred sto rokmi sa tlačou hmýrili vyhlásenia, veď 4. augusta 1914 prispela do konfliktu Veľká Británia vypovedaním vojny Nemecku. Spojené štáty americké deklarovali neutralitu.
Reakcie ďalších krajín netrvali dlho, iba z večera do rána, pretože 5. augusta už Rakúsko-Uhorsko vypovedalo vojnu Rusku, na to Srbsko otvorene ohlásilo konflikt s Nemeckom a do bojov proti Rakúsko-Uhorsku sa zamiešala aj Čierna Hora. Hoci o týždeň predbehneme udalosti, musíme doplniť, ako sa o kúsok viac uzatvoril kruh s účastníkmi svetového konfliktu. Francúzsko totiž vypovedalo 11. augusta vojnu rakúsko-uhorskej monarchii, voči ktorej 12. augusta otvorene vystúpila aj Veľká Británia. Nečudo, že sa 100-ročné noviny s dátumom vydania 3. – 9. augusta 1914 napĺňali strach vyvolávajúcimi titulkami„Priepasť sa otvorila“, „Vojna národov“, „Europejská kríza“ či „Vojna všetkých proti všetkým“.
Slovenský týždenník, 7. 8. 1914, s. 1
Národnie noviny, 4. 8. 1914, s. 1
Slovenský denník, 8. 8. 1914, s. 1
Slovenské noviny, 5. 8. 1914, s. 1
Slovenské noviny, 6. 8. 1914, s. 1
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník;
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-3-9-augusta-1914/.
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.