Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (24. - 30. augusta 1914)
Deti a študenti majú posledné dni pred návratom do školských lavíc spočítané. Hoci počasie finálnym radovánkam letných prázdnin nepraje, voľno je predsa len voľno. I pred sto rokmi sa deťom krátil čas letného šantenia po lúkach, zbierania zážitkov, slnečných lúčov a vystrájania popri pomáhaní okolo statkov.
Noviny s dátumom vydania 24. – 30. augusta 1914 nám vysvetľujú i smutnejšiu stránku nástupu detí do školy. Veľa otcov a starších bratov detí narukovalo na front. Doma zostali muži nad 42 rokov, starí rodičia, mnohokrát nie tak pri sile, aby dokázali pomáhať silou mladých mužov v domácnosti a okolo hospodárstva. Škola je však základ a také posolstvo šírila skrze noviny i rakúsko-uhorská monarchia.
Národnie noviny, 29. 8, 1914, s. 1
Národný hlásnik, 28. 8. 1914, s. 4
Vzdialený front I. svetovej vojny však „zaváňal“ až pred dvere slovenských obydlí. Niet sa čomu čudovať, takmer každá rodina mala vo vojne svojho zástupcu. O vývoji situácie na jednotlivých bojiskách sa dozvedali aj študenti, a to prostredníctvom aktualizovaných máp Európy a jednotlivých frontov.
Aj my dnes na vlastnej koži vnímame, ako vyzerá, keď sa veľmoci dohodnú alebo nedohodnú a navzájom sa prinútia prijať hospodárske embargá. Počas I. svetovej vojny nebol bojkot nepriateľských krajín ničím špeciálnym. Končieval nielen oficiálnym vyhlásením vojnového stavu, no i dokumentom o rozviazaní hospodárskej spolupráce.
Vlasť a svet, 30. 8. 1914, s. 14
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny;
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet;
- mesačníky: Domácnosť a škola, Živena.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok je dostupný na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-24-30-augusta-1914
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.