Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (7. - 13. septembra 1914)
Prehľad správ tohto týždňových storočných novín s dátumom vydania (7. – 13. septembra 1914) začneme spomienkou na obľúbenú rakúsku cisárovnú a uhorskú kráľovnú Alžbetu Bavorskú, dnes verejnosti viac známu pod familiárnym pomenovaním Sissi.
Už pred sto rokmi si noviny pripomínali jej náhly skon vo veku 60 rokov po tom, ako ju taliansky anarchista Luigi Lucheni prebodol pilníkom pri vstupe do prístaviska v Ženeve. Sissi podnikla dobrodružnú cestu do Švajčiarska, ako jednu zo svojich mnohých ciest po Európe. Kráľovná Alžbeta bola u ľudí mimoriadne obľúbená. S manželom, cisárom Františkom Jozefom I. mali štyri deti – Žofiu, Gizelu, Rudolfa a Máriu Valériu. Po poslednej dcére je v Štúrove pomenovaný most, ktorý ho spája s Ostrihomom.
Vlasť a svet, 13. 9. 1914, s. 10
Svetom hýbala však najmä téma I. svetovej vojny. Boje na frontoch postupujú a súčasťou novinových strán sa stali zoznamy ranených a padlých vojakov, „hrdinov“. Takéto správy si mohli s tŕpnutím prečítať o svojich blízkych rodinní príslušníci a priatelia doma.
Robotnícke noviny, 10. 9. 1914, s. 1
V nemeckých novinách však túto „službu“ už zakázali. Častokrát totiž nebol jasný osud vojakov na frontoch, šírili sa poplašné správy a dochádzalo k ovplyvňovaniu vojenskej strátégie.
Slovenské ľudové noviny, 11. 9. 1914, s. 2
A na záver ešte jedna výnimočná kuriozita. No kto by nezávidel španielskemu kráľovi takéto dedičstvo?
Národnie noviny, 10. 9, 1914, s. 3
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny;
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-7-13-septembra-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.