Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (28. 9. - 4. 10. 1914)
V prehľade správ tohto týždňa sa nebudeme príliš zameriavať na chýry z bojísk I. svetovej vojny. Dotkneme sa ich iba okrajovo, pretože pokým sa vojaci na frontoch potýkajú s rôznymi „pliagami“ všetkého druhu, domácich zasiahla po vojne azda tá najťažšia rana – epidémia cholery.
V novinách s dátumom od 28. septembra do 4. októbra 1914 sa vydáme na cestu pátrania po cholerových zvestiach a opatreniach, no nazrieme i do osobitých správ a príhod, ktoré v periodikách nechýbali ani tento raz. Ochorenie cholery je výhradne ľudskou záležitosťou. Ide o nebezpečnú hnačkovú infekčnú chorobu, ktorej pôvodcom je baktéria Vibrio cholerae a človek sa infikuje znečistenou pitnou vodou či kontaminovanými potravinami. Baktérie vedia prežiť vo vode a v jedle až 6 týždňov a v ťažkých podmienkach, ktorými sú práve v čase vojny ľudia skúšaní, sa infekčným nemociam medzi ľuďmi existuje ako v živnej pôde.
Hoci posledná veľká epidémia cholery bola v Uhorsku v lete a na jeseň roku 1892, s príchodom I. svetovej vojny sa začínajú množiť správy o jej opätovnom príchode. Vtedy zverejnil v Národných novinách svoje dobré rady a usmernenia, ako sa správať a predchádzať cholere, i náš lekár a spisovateľ v jednej osobe Martin Kukučín. Prečítajte si, koľko už má v roku 1914 choroba obetí, no aj rady, ako sa mali ľudia pred ňou chrániť, čomu sa mali vyvarovať a v prípade spozorovania príznakov ako okamžite reagovať.
Národný hlásnik, 2. 10. 1914, s. 1
Z iného súdka prichádza správa o najdlhšom moste na svete v roku 1914. Most viedol cez morskú úžinu Firth of Forth v Škótsku a meral viac ako 2,5 kilometra. Prím medzi dnešnými najdlhšími mostami sveta drží Čína, a to Veľkým mostom medzi Tan-janom a Kchun-šanom s dĺžkou takmer 165 kilometrov.
Vlasť a svet, 4. 10. 1914, s. 14
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny; Slovenský denník
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-28-septembra-4-oktobra-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.