Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (12. - 18. októbra 1914)
Čas letí ako voda, povieme si neraz, keď sa obzrieme za vykonanou prácou na konci týždňa či mesiaca. Čas, nadnesene povedaná, má dokonca športového ducha, pretože ako fundamentálna kvantita letí, beží, cvála či postupuje...
Keď je zle, zvykne sa lenivo ťahať i stáť. No má aj kuchárske vlohy, keď o ňom tvrdíme, že „ukrajuje minúty“.
Spojenie poetickej roviny s presne definovaným rámcom merania času si nemôže dovoliť každý. Keďže ale my dokážeme týždeň čo týždeň preskakovať storočie sekúnd, minút, hodín a rokov v návrate k storočným novinám, môžeme s časom trochu komorne experimentovať.
Brázdime storočnými novinami s dátumom vydania 12. - 18. októbra 1914. S príchodom štvrtka 15. októbra 1914 je to už 332 rokov, čo si čas vyhodil z kopýtka. V roku 1582 začal totiž vo väčšine katolíckych krajín platiťgregoriánsky kalendár. Na území Slovenska približne až o päť rokov neskôr. Kalendár navrhol neapolský fyzik a astronóm Aloysius Lilius, ktorý vyriešil dva kľúčové problémy juliánskeho kalendára. Odstránil časovú odchýlku desiatich dní a zavedením priestupných rokov zabránil, aby sa odchýlka opakovala v budúcnosti. Prechod na nový kalendár bol z pohľadu času tiež športovým výkonom roku, zo 4. októbra sa prešlo priamo na 15. október. V súčasnosti je rozdiel medzi gregoriánskym a juliánskym kalendárom celých 13 dní.
Keď sa však vrátime späť o sto rokov, z pohľadu štyroch plynúcich mesiacov I. svetovej vojny ponúkajú novinyštatistiku strát vojska. Pozoruhodný je aj príspevok francúzskeho ekonóma P. Leroya Beaulieua o ekonomických dopadoch vojny na ľudí. Za zamyslenie stoja aj čísla, koľko financií stojí jednotlivé vlády zúčastnených krajín denné nasadenie vojska v bojoch.
Národný hlásnik, 16. 10. 1914, s. 4
Slovenský denník, 14. 10. 1914, s. 2
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny; Slovenský denník
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet,
- mesačník: Živena.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-12-18-oktobra-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.