Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (26. októbra - 1. novembra 1914)
S prvým novembrom prichádza Sviatok všetkých svätých, na ktorý nadväzuje Pamiatka zosnulých. V tomto čase stíšime svoje srdcia a v pokore a spomienkach navštevujeme zosnulých blízkych a priateľov na miestach ich večného odpočinku.
Obdobie, ktoré monitorujeme, je plné hraničných situácií, ktoré pred sto rokmi do životov priniesla I. svetová vojna.
Aj správy z novín s dátumom vydania 26. októbra – 1. novembra 1914 dokazujú, že smrť bola v tom čase bližšie bežnému človeku, ako je to pre nás doma, v čase pokoja, dnes. Prenesme sa teda o 100 rokov späť a zahĺbme do pôsobivej poetickej spomienky Martina Rázusa na Sviatok všetkých svätých.
Živena, 1. 10. 1914, s. 6, 7
Keď je reč o mieri, prečítajte si článok, ako môže jediný vtáčik – holubica, v priebehu jedného storočiavystriedať svoju symboliku od vojny k mieru.
Slovenské ľudové noviny, 30. 10. 1914, s. 3
Tohto týždňové vydanie 100-ročných novín Vám ale prezradí aj ďalšie zaujímavosti - napríklad sa ako naši predkovia s hendikepom počas vojny dokázali sami uživiť alebo ako sa žena stala hrdinkou na bojovom poli I. svetovej vojny. Blížia sa tiež sviatky radosti a pokoja - v pohnutých udalostiach doby aj vojenská mašinéria myslí na dary pre vojakov na bojiskách a vyzýva ľudí k posielaniu darčekov ...
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny; Slovenský denník
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet
- mesačníky: Živena, Slovenské pohľady.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-26-oktobra-1-novembra-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.