Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (2. - 8. novembra 1914)
Lúskame sa storočnými správami, v ktorých dominuje téma života a konfliktu počas I. svetovej vojny. Práve v tomto týždni vychádza na 6. novembra Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojen a ozbrojených konfliktov.
Len pár dní pred tým, 2. novembra si vtedajšie Rusko našlo nového nepriateľa, keď vyhlásilo vojnu Osmanskej ríši. A tak sa rozprúdilo ďalšie ničenie a devastácia krajín. Na úvod prinášame ukážku dela rakúsko-uhorskej armády, s ktorým dobíjala nepriateľské územia. No vydanie slovenských novín od 2. – 8. novembra 1914 sa nevenujú iba bojom, preto načrieme i do iných, zaujímavých tém.
Vlasť a svet, 8. 11. 1914, s. 3
Ruska sa týka i ďalšia správa. Cárovná Alexandra Fiodorovna spolu s dcérami ochotne opatruje ranených a chorých. S koncom I. svetovej vojny sa nedobrovoľne skončil život aj tejto dámy, keď ju, jej manžela – posledného ruského cára Mikuláša II. a ich potomstvo vystrieľali boľševici. Jej dobročinnosť bola široko známa. Pravoslávna cirkev ju dokonca vyhlásila za svätú.
Národný hlásnik, 6. 11. 1914, s. 3
Prečítajte si ale aj správy o udatných ženách alebo akú šarapatu s históriou narobil tlačiarenský škriatoka veľa iných zaujímavostí.
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník,
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet,
- mesačník: Slovenské pohľady.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-2-8-novembra-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.