Čo sa písalo v novinách pred 100 rokmi (9. - 15. novembra 1914)
Koniec vojny je stále v nedohľadne. Listovaním v storočných novinách sa dozvedáme, že dennodenné boje končia viac smrťou a smútkom bez lesku, ako ligotavými medailami na hrudi. Prijmite pozvanie SNK a prečítajte si s nami týždenný prehľad správ z vydaní s dátumom 9. – 15. novembra 1914.
Skočme teraz míľovými čižmami pár rokov vpred, do času, keď aj nad samotnou vojnou padol Damoklov meč. Presne 11. novembra 1918 o 11-tej hodine a 11-tej minúte vstúpilo do platnosti prímerie s osamoteným Nemeckom z Compiègnskeho lesa, čím skončila I. svetová vojna, zaniklo Rakúsko-Uhorsko a vzniklo samostatné Česko-Slovensko. Na tento dátum nadviaže 14. november, keď bola ustanovená prvá česko-slovenská vláda a Tomáš Garrigue Masaryk sa stal prezidentom.
Mal som kamaráta je názov dojemnej ilustrácie, ktorá nás odkazuje na to, čo predchádzalo všetkým politickým zmenám roku 1918. Cenou vojenských ťažení, ktoré hlasno identifikovali víťazov a porazených, sa stali tisíce zničených životov – kamarátov, súrodencov, otcov, matiek, synov...
Národný hlásnik, 13. 11. 1914, s. 1
O dôsledkoch vojnových časov informujeme zo storočných novín priebežne. Prečítajte si týždňové aktuality - koho by nepotešili dobré správy o blízkych z frontu. V Slovenskom denníku priniesli redaktori práve také. Živí, hoci i ranení, ale živí. Stále lepšie ako správy, ktorých pravdivosť sa nedala overiť a boli skôr na škodu, ako na osoh. Tým, ktorí ich vypúšťali, bol určený článok v Slovenských ľudových novinách s príznačným názvom Pozor na hubu.
Slovenský denník, 15. 11. 1914, s. 3
Slovenské ľudové noviny, 13. 11. 1914, s. 3
Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do príspevkov spravodajstva a publicistiky vo výbere periodík z aktuálneho týždňa pred 100 rokmi:
- denníky: Národnie noviny, Slovenské noviny, Slovenský denník,
- týždenníky: Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Slovenské ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet.
Prelistujte si 100 rokov staré aktuality a predstavte si, že o ďalšie storočie bude možno niekto iný podobne listovať dnešnú dennú tlač, tak aj dnes spoločnosťou súdené bulvárne plátky dosiahnu hodnotu historického prameňa, pretože aj tieto budú reprezentovať danú - našu dobu!
Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/co-sa-pisalo-v-novinach-pred-100-rokmi-9-15-novembra-1914/
Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.